Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

President ČLK se ostře pustil do ředitele SÚKL kvůli e-receptu

14.12.2017, 17:38

President České lékařské komory MUDr. Milan Kubek se ostře pustil do ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty a zveřejnil na stránkách ČLK reakci na jeho dopis, kterým v předchozích dnech oslovil Ing. Andreje Babiše (ještě před jmenováním premiérem). V dopise ředitel SÚKL vysvětluje postoj a stav připravenosti SÚKL na povinnou elektronickou preskripci. Nelíbí se mu mj. že i poslanci vládní strany „přijali rétoriku odpůrců e-receptů“ a uvádějí, že systém je nepřipravený. Dr. Blahuta toto odmítá a jednoznačně potvrdil, že v souladu a na základě platné legislativy je systém připraven nejlépe, jak mohl být. Stejně jako kritici i jemu se nelíbí pozdní vydání vyhlášky k e-receptu, nicméně SÚKL již v březnu 2017 zaslal Ministerstvu zdravotnictví a odboru farmacie připomínky a podklady. Vyhláška však byla vydána až před několika dny. Závěrem pak v dopise Dr. Blahuta uvedl, že opravdovým důvodem odporu vůči e-receptu je „rozkrytí černé díry v předepisování léčivých přípravků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, resp. mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi a tak jednoznačně prokázat účelovost preskripce.“

Proti tomu se velmi tvrdě ohradil president ČLK s tím, že jej považuje za nehorázné a ničím nepodložené obvinění. „Je trapné sledovat, jak vysoký státní úředník podlézá politikovi a jen proto, aby si udržel svoji funkci i za změněných politických poměrů, neváhá přijímat jeho populistickou rétoriku o ‚zdravotnictví jako černé díře‘.“ Podle MUDr. Kubka už zdravotní pojišťovny mají dávno k dispozici veškeré informace o předepsaných i vydaných léčivech a mají tedy možnost případné nepravosti odhalovat, což se také děje, byť se, podle něj, jedná o případy ojedinělé.

ČLK vyzývá lékaře, aby i po 1. lednu 2018 předepisovali pacientům léčivé přípravky, a to jakýmkoliv možným způsobem. Dostupnost lékařské péče nesmí být, podle ní, ohrožena kvůli neuváženému experimentu, který představuje uzákonění povinných elektronických receptů. President ČLK uvedl, že komora bude bránit všechny své členy, kteří by se dostali do problémů kvůli tomu, že předepíší pacientovi lege artis potřebný léčivý přípravek klasickým způsobem.

Zdroj: APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček
11.01.2009

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar
28.01.2010

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden
18.11.2010

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
30.07.2008

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
18.01.2013

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...
15.02.2012

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
13.11.2012

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko
02.07.2009

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...
11.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.