Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

President ČLK se ostře pustil do ředitele SÚKL kvůli e-receptu

14.12.2017, 17:38

President České lékařské komory MUDr. Milan Kubek se ostře pustil do ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty a zveřejnil na stránkách ČLK reakci na jeho dopis, kterým v předchozích dnech oslovil Ing. Andreje Babiše (ještě před jmenováním premiérem). V dopise ředitel SÚKL vysvětluje postoj a stav připravenosti SÚKL na povinnou elektronickou preskripci. Nelíbí se mu mj. že i poslanci vládní strany „přijali rétoriku odpůrců e-receptů“ a uvádějí, že systém je nepřipravený. Dr. Blahuta toto odmítá a jednoznačně potvrdil, že v souladu a na základě platné legislativy je systém připraven nejlépe, jak mohl být. Stejně jako kritici i jemu se nelíbí pozdní vydání vyhlášky k e-receptu, nicméně SÚKL již v březnu 2017 zaslal Ministerstvu zdravotnictví a odboru farmacie připomínky a podklady. Vyhláška však byla vydána až před několika dny. Závěrem pak v dopise Dr. Blahuta uvedl, že opravdovým důvodem odporu vůči e-receptu je „rozkrytí černé díry v předepisování léčivých přípravků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, resp. mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi a tak jednoznačně prokázat účelovost preskripce.“

Proti tomu se velmi tvrdě ohradil president ČLK s tím, že jej považuje za nehorázné a ničím nepodložené obvinění. „Je trapné sledovat, jak vysoký státní úředník podlézá politikovi a jen proto, aby si udržel svoji funkci i za změněných politických poměrů, neváhá přijímat jeho populistickou rétoriku o ‚zdravotnictví jako černé díře‘.“ Podle MUDr. Kubka už zdravotní pojišťovny mají dávno k dispozici veškeré informace o předepsaných i vydaných léčivech a mají tedy možnost případné nepravosti odhalovat, což se také děje, byť se, podle něj, jedná o případy ojedinělé.

ČLK vyzývá lékaře, aby i po 1. lednu 2018 předepisovali pacientům léčivé přípravky, a to jakýmkoliv možným způsobem. Dostupnost lékařské péče nesmí být, podle ní, ohrožena kvůli neuváženému experimentu, který představuje uzákonění povinných elektronických receptů. President ČLK uvedl, že komora bude bránit všechny své členy, kteří by se dostali do problémů kvůli tomu, že předepíší pacientovi lege artis potřebný léčivý přípravek klasickým způsobem.

Zdroj: APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
26.08.2008

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček
10.12.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...
30.10.2008

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová
19.04.2012

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce
18.09.2008

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
03.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan
04.12.2009

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder
27.05.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.