Rakouští lékárníci na přelomu roku tradičně radí s ukončením kouření

FOTO: APATYKÁŘ®

Na Nový rok si lidé dávají řadu předsevzetí. Velká část si mj. stanovuje cíl přestat kouřit. Již po sedmnácté se jim v tom snaží až do konce ledna 2018 poradit také rakouští lékárníci.

Dlouholetá tradice

U rakouských lékárníků jde o dlouholetou tradici, kdy vždy na přelomu roku spouštějí masivní kampaň využívající předsevzetí mnohých kuřáků přestat kouřit. Nejinak je tomu i letos, kdy akce v rakouských lékárnách probíhá od 27. prosince 2017 do 31. ledna 2018.

Každý rok se asi jedna třetina kuřáků pokouší vážně přestat kouřit. Kouření není „zlozvyk“, ale pro 80 % postižených závislost. Mnoho lidí, kteří chtějí přestat kouřit, již učinilo několik pokusů o odvykání kouření. Více než 26 % Rakušanů pravidelně kouří cigarety, 80 % pacientů s rakovinou plic byli v době určení diagnózy kuřáci.

Případné poškození zdraví nelze podceňovat ani v případě pasivního kouření u dětí a dospívajících. Kouření poškozuje zdraví, proto lékárníci nabízejí profesionální pomoc a radu, aby kuřákům pomohli najít cestu ze závislosti.

Poradenské týdny do konce ledna

Lékárny jsou proto již řadu let prvním místem, kde se mnoho kuřáků snaží poradit, jak se vyrovnat s nikotinovou závislostí. Existuje přitom mnoho možností nikotinové substituční terapie.

Na přelomu roku se znovu v rakouských lékárnách konají konzultační týdny pro odvykání kouření. Každý rok vyhledá toto profesionální poradenství více než 40 tis. lidí.

Kromě pevné vůle přestat kouřit a poradenství lékárníků pomáhají při odvykání kouření nikotinové substituční přípravky. Díky této léčbě je možné okamžitě přestat kouřit bez vedlejších účinků souvisejících s absencí nikotinu, jako je nervozita nebo přibývání na váze.

V rámci kampaně se slevou

V posledních letech byla vyvinuta celá řada nikotinových přípravků, jako jsou žvýkačky, náplasti nebo inhalační ústní sprej. K dispozici tak existují individuální řešení pro všechny, kteří chtějí s kouřením přestat.

Při každoroční kampani rakouských lékáren všem zájemcům lékárníci radí při výběru, dávkování a použití těchto přípravků a poskytnou řadu užitečných tipů, jak přestat kouřit. Na základě dohod Rakouské lékárnické komory získají navíc kuřáci v rámci kampaně většinu těchto přípravků nejen s příslušným poradenstvím, ale také s výraznou slevou.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 23.07.2018, 04:06:35 - - -