Chemická mlha u regulátora neuspěla, CellMark nesmí tvrdit nepodložené nesmysly

Screenshot: YouTube

Americká společnost CellMark Biopharma a její generální ředitel urovnali obvinění podaná americkou Federální obchodní komisí (FTC), že prezentovali nepravdivá nebo nepodložená tvrzení týkající se dvou zdravotních produktů, které uváděli na trh jako účinná léčba podvýživy pacientů s rakovinou a „chemické mlhy“ (s léčbou související kognitivní dysfunkce).

Cílení na rakovinu

Podle žaloby FTC společnost CellMark a její generální ředitel porušili zákon tím, že klamavě propagovali dva produkty pro pacienty s rakovinou. První, CellAssure, byl propagován na léčbu podvýživy související s rakovinou a druhý, Cognify, pak na léčbu „chemické mlhy“.

Měsíční balení CellAssure bylo prodáváno za 248 USD a měsíční balení Cognify prodána za 79 USD.

FTC tvrdí, že obžalovaní oba produkty propagovali řadou podvodných a nepodložených zdravotních přínosů pro pacienty s rakovinou.

Například popsali CellAssure jako průlomové řešení, které „zvláště řeší podvýživou trpící více než 80% všech pacientů s rakovinou“ a tvrdili, že CellAssure léčí rakovinu svými „protirakovinovými a protinádorovými vlastnostmi“.

Produkt Cognify pak prezentovali jako „první světový produkt určený speciálně ke zmírnění chemické mlhy“.

Také šířili na YouTube video s pacientky s karcinomem prsu, která tvrdila, že po užívání produktu Cognify si může „opět vzpomenout na jména míst a lidí a věcí“ a začala „myslet jasněji“.

Nicméně podle obvinění FTC obžalovaní neměli vědecké důkazy, že tyto produkty skutečně nabízejí některé z tvrzených výhod.

Žádná dezinterpretace

Navržené konečné nařízení, které urovnává obvinění FTC, zakazuje žalovaným, aby se v budoucnu účastnili podobného jednání.

Vyžaduje také, aby měli k dispozici příslušné a spolehlivé vědecké důkazy podporující zdravotních tvrzení pro jakýkoli produkt a zabraňuje jim dezinterpretovat výsledky jakékoliv studie, testů nebo vědeckého výzkumu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 23.07.2018, 04:03:50 - - -