Britský regulátor bojuje proti odklánění Rx léčiv z legálního trhu na nelegální

FOTO: Interpol

Britská regulační agentura MHRA dále bojuje proti odklánění receptových léčivých přípravků na kriminální trh poté, co se v roce 2016 poprvé dozvěděla o významném přesunu benzodiazepinů a dalších hypnotik a anxiolytik. Odhaduje se, že v posledních třech letech to byly přípravky v hodnotě až 200 mil. GBP.

Z legálního řetězce na nelegální

Během roku 2017 rozšířila MHRA své operace na 19 aktivních vyšetřování a provedla více než 40 zatčení. Vyšetřování odhalila rozsáhlou kriminální síť zahrnující velkoobchodní aktivity a malý počet registrovaných nezávislých lékáren v celém Spojeném království.

Odhaduje se, že od roku 2013 do roku 2016 byly z legálního distribučního řetězce na kriminální trh s rizikovým dopadem na tisíce osob odkloněny léčivé přípravky v hodnotě 115-200 mil. GBP.

Nezávislý průzkum závislosti na receptových léčivých přípravcích, který nedávno zveřejnilo britské Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče, poukazuje na rozsah tohoto problému.

Nedávný průzkum zjistil, že 7,6 % dospělých užívalo receptové léčivé přípravky, které jim však nebyly předepsány.

Průzkum ministerstva se zaměřil na receptové přípravky, jako jsou benzodiazepiny a anxiolytika, včetně účinných látek diazepam a zopiklon, stejně jako analgetikum tramadol.

Cílí na zranitelné skupiny

Tyto přípravky jsou prodávány prostřednictvím nelegálních webových stránek. MHRA proto před nákupem z podobných zdrojů důsledně varuje. Zločinci se velmi často zaměřují na zneužití zranitelných osob tím, že prodávají léčivé přípravky prostřednictvím nelegálních webových stránek a kradou údaje jejich kreditních karet.

Jak upozorňuje MHRA, samovyšetření a samoléčba mohou být nebezpečné. Všechny aktuálně prošetřované léčivé přípravky jsou dostupné pouze na předpis a mají potenciál návykovosti a vznik závislosti.

Pokud jsou však předepisovány správně a v oprávněných případech, existují opatření ke snížení tohoto rizika, včetně omezení dávky nebo délky léčby.

Neexistují žádné náznaky, že by tato kriminalita vedla k nedostatku konkrétních léčivých přípravků nebo k problémům s legitimní nabídkou přípravků pro veřejnost. Varování MHRA se netýká legální nabídky prostřednictvím registrovaných lékáren.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 21.07.2018, 01:42:30 - - -