Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

FDA nechala zabavit 100 beden přípravků s kratomem

05.08.2016, 06:24

Americké federální jednotky U.S. Marshals zabavily na žádost FDA 100 beden balení produktů firmy Nature Therapeutics distribuované pod brandem Kratom Therapy v hodnotě cca 150 tis. USD obsahujících kratom (Mitragyna speciosa). V lednu 2016 FDA stanovila na základě informací na webových stránkách společnosti, že přípravky jsou léčivé, protože jsou inzerovány k použití při léčení, zmírnění nebo léčení různých onemocnění. Upozornila následně firmu, že výrobky jsou nepsrávně označeny a vyzvala ke stažení.

Mitragyna speciosa roste přirozeně v Thajsku, Malajsii, Indonésii a Papui-Nové Guineji a existují u ní vážné obavy, pokud jde o orgánovou toxicitu. Užití kratomu může vést mj. respirační depresi, zvracení, nervozitě, úbytku hmotnosti a zácpě. Má rovněž omamné a povzbuzující účinky s řadou abstinenčních příznaků včetně agrese, bolesti svalů a kostí a trhavých pohybů končetin.

V únoru 2014 vydala FDA dovozní varování, které umožňuje úředníkům zadržet importované doplňky stravy obsahující kratom. Na základě federálního zákona o potravinách, léčivech a kosmetice může FDA zadržet potraviny nebo doplňky stravy, pokud se domnívá, že jsou padělány nebo chybně označeny. Agentura může doplňky zadržet na dobu 30 dní, zatímco podnikne právní kroky a další donucovací opatření. FDA proto podala žalobu, ve které tvrdí, že kratom je nová dietní přísada, o které neexistují dostatečné informace, že nepředstavuje nepřiměřené riziko pro zdraví.

Zdroj: FDA

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří PirnerISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.