Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

SÚKL opět kritizuje presidenta ČLnK za neznalost, tentokrát se přidaly i farmafirmy

08.12.2016, 13:55

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) i farmavýrobci se ostře ohradili proti tvrzením presidenta České lékárnické komory (ČLnK) v některých médiích. V tendenčně zaměřených článcích (v podstatě stejné se od různých autorů objevily současně v několika médiích) proti řetězcovým a nemocničním lékárnám byl zmíněn údajný protekční přístup farmafirem k těmto lékárnám, který, podle presidenta, ústí v existenci rozdílných doplatků na stejné léčivé přípravky v různých lékárnách a současně nedostupnost kvůli reexportům, na kterých se podílejí výrobci. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) ústy svého ředitele taková tvrzení odmítla s tím, že jde o výjimky v případě specializovaných pracovišť (kritika v článcích byla cíleně zaměřena na lékárnu pražského IKEM). Nařčení z reexportu pak ČAFF zcela odmítla.

Jen včera přitom SÚKL reagoval na podobný článek, ve kterém jej vedení ČLnK kritizovalo za to, že maximální ceny léčiv stanovuje špatně, protože je výrobce schopen dodávat je do některých lékáren výrazně levněji. SÚKL se pozastavuje nad tím, že je naopak neustále napadán, že stanovuje ceny příliš nízko a přípravky pak končí za hranicemi kvůli reexportům. Stejně tak se podivuje nad doporučením ČLnK jak stanovovat ceny, když je tento postup dán jednoznačně zákonem. SÚKL rovněž nechápe výzvu k používání reálných dat o léčivech, když je, podle něj, řada lékáren, byť je to jejich povinnost, nehlásí.

Ve svém prohlášení SÚKL mj. poprvé otevřeně přiznal, že vnímá rozdílnost cen jako pozitivní. Jak uvádí, „pokud by pacienti získali lék v každé lékárně za stejnou cenu se shodnou výší doplatku, nemohla by nastat situace nebo šance, že mohou získat lék levněji. Současná situace tedy umožňuje úspory na straně pacientů.“ S ohledem na říjnové rozhodnutí Soudního dvora EU, který konstatoval, že německá cenotvorba stanovující pevné ceny je v rozporu s legislativou EU, se nicméně nelze tomuto názoru státní autority, která musí sledovat jednotlivé judikáty a řídit se jimi, divit. Není to přitom tak dávno, co naposledy zkritizoval ředitel SÚKL presidenta ČLnK za zásadní neznalosti v zákoně o léčivech v souvislosti s kauzou stahovaných přípravků firmy Zentiva.

Zdroj: APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pres...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš FuksaISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.