Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

ESMO: Sezónní očkování proti chřipce může mít větší riziko pro pacienty s rakovinou plic

26.04.2017, 06:15

Přední organizace sdružující na 15 tis. onkologů z více než 130 zemí světa Evropská společnost klinické onkologie (ESMO) zveřejnila na své konferenci v Ženevě výsledky první studie, podle nichž mohou mít pacienti s karcinomem plic, kteří jsou léčeni inhibitory kontrolních bodů PD-1/PD-L1 vyšší riziko nežádoucích účinků po očkování proti sezónní chřipce. Prospektivní studie zahrnovala 23 pacientů (průměrný věk 58,7 let), většinou s nemalobuněčným karcinomem plic (16), ale také s karcinomem renálních buněk (4) a melanomem (3). O něco více než polovina pacientů dostala alespoň dvě předchozí linie chemoterapie a všichni v současné době dostávali inhibitor PD-1/PD-L1 nivolumab, vyjma jednoho, který užíval pembrolizumab.

Pacienti byli očkováni trivalentním vakcínami proti chřipce mezi říjnem a listopadem 2015 a sledováni pro bezpečnost, účinnost a frekvenci imunitně podmíněných nežádoucích účinků (irAEs). Kontrolní skupina 10 zdravých partnerů pacientů ve stejném věku dostala stejnou vakcínu. Během prvních 30 dnů po očkování nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky způsobené vakcínou. Vyskytla se však neobvyklá vysoká frekvence irAEs (52,2 %), u 6 pacientů (26,1 %) se vyskytl vážný stupeň 3 nebo 4 irAE. Mezi nejčastější nežádoucí účinky spojené s imunitou byly kožní vyrážky a artritida (po 13 %), následovaná kolitidou a encefalitidou (8,7 %), hypotyreózou, pneumonitidou a neuropatií (4,3 %).

Přestože se rutinní očkování proti chřipce dlouhodobě doporučuje pro pacienty s nádorovým onemocněním, existují, podle autorů studie, obavy, že by mohla vyvolat zvýrazněnou imunitní odpověď u pacientů léčených imunoterapeutiky. Proto volají po opatrnosti a potvrzení či vyvrácení těchto předběžných výsledků ve větší studii.

Zdroj: APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.