Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Výbor EMA doporučil omezení daclizumabu

27.10.2017, 14:09

Výbor pro posuzování farmakovigilančních rizik EMA dokončil přezkum léčiva daclizumab (Zinbryta, Biogen) schváleného k léčbě dospělých s relabujícími se formami roztroušené sklerózy. Přezkum zjistil, že během léčby přípravkem Zinbryta a po dobu až 6 měsíců po jejím ukončení může dojít k nepředvídatelnému a potenciálně smrtelnému poškození jater způsobenému imunitou. V klinických studiích mělo 1,7 % pacientů užívajících přípravek závažnou jaterní reakci.

Pro snížení rizika by měli nyní lékaři předepisovat přípravek pouze u relabujících forem roztroušené sklerózy u pacientů, kteří neměli dostatečnou odpověď alespoň na dvě nemoc modifikující léčby a nemohou být léčeni jinou takovou léčbou. Lékaři by měli před každou léčbou monitorovat nejméně jednou měsíčně jaterní funkce pacientů (ALT, AST a bilirubin) a sledovat je až 6 měsíců po ukončení léčby.

Pokud pacient nedodržuje požadavky na monitorování nebo je odpověď na léčbu nedostatečná, lékaři by měli zvážit ukončení léčby. Doporučuje se, aby lékař ukončil léčbu, pokud má pacient hladiny jaterních enzymů vyšší než trojnásobek normálního limitu a odkázal pacienty se známkami a příznaky poškození jater na příslušného specialistu. Pacienti, kteří jsou pozitivní na infekci způsobenou hepatitidou B nebo C, by měli být také odkázáni ke specialistovi.

Přípravek Zinbryta nesmí být používán u pacientů s již existujícím onemocněním jater a neměl by být zahájen u nových pacientů s více než dvojnásobnou normální hranicí jaterních enzymů. Doporučuje se, aby lékaři nepoužívali přípravek Zinbryta u pacientů s jiným autoimunitním onemocněním.

Výbor dále doporučuje, aby kromě aktuálního edukačního materiálu měli pacienti a zdravotničtí pracovníci v EU k dispozici formulář, který bude sloužit k potvrzení, že lékaři diskutovali s pacienty o uvedeném riziku a že pacienti chápou důležitost monitorování a kontroly příznaků poškození jater.

Přezkum byl zahájen po úmrtí pacienta na základě náhlého selhání jater, který byl léčen přípravkem v průběžné pozorovací studii, stejně jako po výskytu čtyř případů závažného poškození jater. Tato doporučení, která posilují prozatímní opatření zavedená v červenci 2017, budou nyní zaslána Výboru pro humánní léčivé přípravky EMA, který přijme konečné stanovisko.

Zdroj: EMA

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček
04.08.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...
29.11.2010

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová
03.10.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.