Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

President ČLK se ostře pustil do ředitele SÚKL kvůli e-receptu

14.12.2017, 17:38

President České lékařské komory MUDr. Milan Kubek se ostře pustil do ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty a zveřejnil na stránkách ČLK reakci na jeho dopis, kterým v předchozích dnech oslovil Ing. Andreje Babiše (ještě před jmenováním premiérem). V dopise ředitel SÚKL vysvětluje postoj a stav připravenosti SÚKL na povinnou elektronickou preskripci. Nelíbí se mu mj. že i poslanci vládní strany „přijali rétoriku odpůrců e-receptů“ a uvádějí, že systém je nepřipravený. Dr. Blahuta toto odmítá a jednoznačně potvrdil, že v souladu a na základě platné legislativy je systém připraven nejlépe, jak mohl být. Stejně jako kritici i jemu se nelíbí pozdní vydání vyhlášky k e-receptu, nicméně SÚKL již v březnu 2017 zaslal Ministerstvu zdravotnictví a odboru farmacie připomínky a podklady. Vyhláška však byla vydána až před několika dny. Závěrem pak v dopise Dr. Blahuta uvedl, že opravdovým důvodem odporu vůči e-receptu je „rozkrytí černé díry v předepisování léčivých přípravků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, resp. mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi a tak jednoznačně prokázat účelovost preskripce.“

Proti tomu se velmi tvrdě ohradil president ČLK s tím, že jej považuje za nehorázné a ničím nepodložené obvinění. „Je trapné sledovat, jak vysoký státní úředník podlézá politikovi a jen proto, aby si udržel svoji funkci i za změněných politických poměrů, neváhá přijímat jeho populistickou rétoriku o ‚zdravotnictví jako černé díře‘.“ Podle MUDr. Kubka už zdravotní pojišťovny mají dávno k dispozici veškeré informace o předepsaných i vydaných léčivech a mají tedy možnost případné nepravosti odhalovat, což se také děje, byť se, podle něj, jedná o případy ojedinělé.

ČLK vyzývá lékaře, aby i po 1. lednu 2018 předepisovali pacientům léčivé přípravky, a to jakýmkoliv možným způsobem. Dostupnost lékařské péče nesmí být, podle ní, ohrožena kvůli neuváženému experimentu, který představuje uzákonění povinných elektronických receptů. President ČLK uvedl, že komora bude bránit všechny své členy, kteří by se dostali do problémů kvůli tomu, že předepíší pacientovi lege artis potřebný léčivý přípravek klasickým způsobem.

Zdroj: APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.