Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Koordinační skupina doporučila ponechat roztoky s hydroxyethylškrobem na trhu

29.06.2018, 16:07

Koordinační skupina pro vzájemné uznávání a decentralizované postupy rozhodla, že registrace roztoků pro infuzi s hydroxyethylškrobem zůstane zachována za předpokladu, že budou prováděna školení, řízený přístup a na obalu budou uvedena varování.V lednu 2018 doporučil Výbor pro posuzování farmakovigilančních rizik EMA zrušení registrace těchto přípravků na základě výsledků dvou studií, které naznačují, že tyto léčivé přípravky byly používány nad rámec jejich schváleného použití, u kriticky nemocných pacientů a pacientů se sepsí a poraněním ledvin, a to navzdory omezením zavedeným v roce 2013 s cílem snížit riziko vzniku problémů s ledvinami a úmrtí.

Koordinační skupina nicméně vyhodnotila, že předchozí opatření měla určité výsledky a vyvodila, že kombinace nových opatření k minimalizaci rizik by mohla účinně zajistit, že by tyto roztoky nebyly používány u rizikových pacientů. Konkrétně se ukládá držitelům rozhodnutí o registraci, aby zajistili kontrolovaný přístup k přípravkům pouze ve speciálně akreditovaných nemocnicích, dále aby v informaci o léčivech uvedli varování, že tyto roztoky nesmějí být používány u pacientů se sepsí nebo poškozením ledvin nebo u kriticky nemocných pacientů a konečně, aby napsali přímo zdravotnickým pracovníkům, aby se ujistili, že jsou plně informováni o podmínkách užívání léčivých přípravků a skupinách pacientů, kteří je nesmějí užívat kvůli zvýšenému riziku poškození ledvin a smrti. Držitelé rovněž musejí provést studie, že pouze přípravky dostávají pouze ti pacienti, kteří je dostávat mají. Rozhodnutí bude zasláno Evropské komisi, aby přijala finální rozhodnutí.

Zdroj: EMA

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmar...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.