Lékaři odmítli výdej nehrazených vakcín v lékárnách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Lékaři odmítli výdej nehrazených vakcín v lékárnách

20.09.2018, 15:29

Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů se ostře vymezily k záměru zavést výdej vakcín v lékárnách, jak to před pár dny prezentovala ve své tiskové zprávě Česká lékárnická komora (ČLnK).

Lékaři nesouhlasí, protože to, podle nich, omezí pacienta. Nejprve si zajde k lékaři pro recept, následně pro vakcínu dojde do lékárny a pak zpět k lékaři. Jak argumentují, nese to s sebou riziko porušení chladového řetězce, zničení vakcíny a lékaři za to nechtějí nést odpovědnost. Kromě rizika znehodnocení a údajného zdražení upozorňují také na to, že na vesnicích a v malých městech ubývá lékáren. Pokud by měl být člověk odkázaný na výdej vakcíny pouze tam, bude často muset cestovat do většího města. Nelíbí se jim proto ani časová náročnost celého procesu, i to, že by očkování mohlo, jako je tomu v řadě jiných zemí, probíhat v lékárnách. Podle lékařů nemají lékárníci patřičné vzdělání, neznají pacienty a lékárny k tomu nejsou ani prostorově vybaveny. ČR si, podle lékařů, měla vyjednat výjimku, když se nařízení přijímalo, ale minulá vedení MZ se o to, podle nich, ani nepokusilo. Návrh ČLnK proto lékaři považují za nesmysl, který finálně povede k poklesu proočkovanosti.

Nicméně i přes současnou argumentaci lékařů (připomeňme, že případný výdej vakcín na recept v lékárnách se týká výhradně nehrazených vakcín) prezentovaný systém v zemi fungoval vcelku bez problémů do roku 2006. Ministerstvem zdravotnictví plánovaná změna je navrhována v souvislosti s evropským nařízením 2016/161, kterým se stanoví podrobná pravidla pro ochranné prvky uvedené na obalu humánních léčivých přípravků. Podle něj lékaři nespadají mezi osoby, které mohou ověřovat pravost léčivých přípravků. Proto MZ připravilo příslušnou novelu zákona o léčivech a výdej nehrazených vakcín tak, v případě schválení, budou v ČR obstarávat výhradně lékárny.

Podle ČLnK je to tak v celé Evropě a má to naopak pozitiva, která výrazně převažují nad údajnými obtížemi zmiňovanými lékaři. Pacienti získají možnost svobodné volby, kde vakcínu pořídit a budou mít lepší přehled o ceně vakcín a úhradě očkování. Dalším významným benefitem pro pacienty je, podle komory, zejména výdej spojený s odbornými instrukcemi lékárníků a zvýšení potenciálu pro žádoucí nárůst míry proočkovanosti populace. Paradoxně však ČLnK podporu výdeje vakcín v lékárnách prezentuje v souvislosti s protipadělkovou směrnicí, kterou dlouhodobě kritizuje jako zbytečnou a špatnou, která pouze zatíží provoz lékáren bez benefitu pro pacienty.

Zdroj: SSG, KSL, ČLnK, APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pres...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.