Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Začalo Dohodovací řízení 2020, MK koordinátorovi lékárenského segmentu výrazně seškrtala počet plných mocí

06.04.2019, 16:29

Dne 3. dubna 2019 se konalo první jednání k Dohodovacímu řízení o hodnotách bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezeních pro rok 2020 segmentu lékárenské a klinicko-farmaceutické péče. Nově jsou v tomto segmentu zastoupeny 4 provozovatelské subjekty – Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), Grémium majitelů lékáren (GML), Poskytovatelé lékárenské péče (PoLP) a nově Vaši Lékárníci (VL).

Jak vyplývá ze zveřejněné tiskové zprávy, koordinátorovi segmentu snížila Mandátová komise výrazně počet plných mocí (počet subjektů, které zastupuje), a to na 787 (koordinátor ve svých veřejných prohlášeních uvádí 1126). Důvodem pro výrazné snížení byla duplicita (tj. je jiná novější plná moc), IČO nebylo nalezeno jako smluvní u žádné pojišťovny či byla plná moc doložena pozdě. Ze zveřejněné váhy hlasů je rovněž patrné, že ačkoli např. členové APLS mají poměrně výrazný podíl na trhu (řetězcové subjekty), díky nastavenému jednacímu řádu (počet zastupovaných subjektů dle IČ) zastupuje pouze 3 subjekty (0,35% váha při hlasování). PoLP zastupuje 64 subjektů (7,42% váha), GML 787 subjektů (91,3% váha) a VL 8 subjektů (0,93% váha).

VL a GML jednají v tomto Dohodovacím řízení společně a požadují, aby zdravotní pojišťovny měly možnost uplatňovat množstevní slevy a bonusy (tj. podobný systém jako např. systém rabatových smluv v sousedním Německu). Předpokládají, že část těchto bonusů vrátí do systému lékárenství, zkušenosti německých lékárníků to však nepotvrzují – kritizují systém jako nefunkční, pro lékárny ekonomicky nevýhodný a omezující pacienty.

V přípravné fázi Dohodovacího řízení chtějí oba spolky vyjednat navýšení výkonové platby za výdej každé položky léčiva, zrušení limitace počtu vydaných položek léčivých přípravků rokem 2014, nastavení způsobu a výše platby za ověření tzv. pravosti léčivých přípravků, stanovení přesných kritérií pro čerpání bonifikačního fondu na podporu jedinečných lékáren a dosažení dohody na zavedení transparentního systému plateb za léčivé přípravky z veřejného zdravotního pojištění, které zamezí tzv. pojistným podvodům, na které upozorňuje i NKÚ.

Zdroj: APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pres...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v obla...

Mgr. Filip Vrubel

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.