Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…o lékárenství víme vše!®

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Francouzský Antimonopolní úřad navrhuje opět liberalizaci lékárenství

23.04.2019, 18:02

Počátkem dubna předložil Francouzský Antimonopolní úřad (Autorité de la concurrence) opakovaně svá doporučení pro liberalizaci lékárenství. Podobná doporučení vydal již v roce 2013, nicméně tehdy změny nezískaly patřičnou podporu. I v současnosti cílí na pět oblastí – online prodej léčiv, reklama lékáren, rozšíření kompetencí lékárníků, monopol lékáren a pravidla týkající se vlastnictví lékáren.

Podle úřadu přísné regulace svazují lékárníkům ruce a ti tak nestačí konkurenci paralékáren a dalších subjektů. Chtěl by proto mj. uvolnit vlastnictví lékáren a povolit vstup zahraničního kapitálu s možností vytváření síťové struktury. Jen tak je, podle úřadu, možné lékárenské služby dále rozvíjet, dnes na to lékárníci nemají finanční prostředky. Chce rovněž podpořit online prodej léčiv a reklamu na léčiva. Současně s tím doporučuje uvolnit prodej řady OTC léčiv mimo lékárny.

Francouzská lékárnická komora na opětovná doporučení reagovala výzvou Ne, díky!, v níž uvádí, že přístup úřadu je dogmatický a omezený. Liberalizace online prodeje bude pouze v zájmu velkých internetových platforem a otevření trhu cizím investorům povede k vytváření sítí, zničení nezávislosti lékárníků a jejich nezaměstnanosti. Komora spustila petici, ve které mohou pacienti podpořit lékárníky. Především venkovské lékárny by, podle komory, měly být naopak posíleny a získat podporu od státu. Naopak tato navrhovaná opatření způsobí nevratný otřes, který zničí venkovské lékárny a zhorší dostupnost péče pro pacienty.

Zdroj: APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek PetrášISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.