Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele zákona o léčivech, přípravy na online ověřování léčiv

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Neziskovka žaluje CVS a Walmart za prodej homeopatik, klamou tak spotřebitele

04.06.2019, 18:12

Americká nezisková edukační a vědecká organizace Center for Inquiry (CFI) podala žalobu proti řetězci Walmart. Podle ní se dopouští rozsáhlých spotřebitelských podvodů a ohrožuje zdraví svých zákazníků, když prodává a inzeruje homeopatické přípravky. Klame spotřebitele tím, že důsledně nerozlišuje mezi skutečným léčivem a zbytečným homeopatikem a prezentuje jej ve svých kamenných lékárnách, internetovém obchodě se zkreslujícími prohlášeními o bezpečnosti a účinnosti homeopatie. Podobnou žalobu podala organizace i proti největšímu řetězci CVS.

Organizace v žalobě uvádí, že homeopatie je pseudověda z 18. století založená na absurdní, nevědecké představě, že látka, která způsobuje určitý symptom, má být podána, aby se zmírnil. Nebezpečné látky se ředí do té míry, že v konečném produktu nezůstanou žádné stopy účinné látky, ale její údajná účinnost je založena na nesmyslném tvrzení, že molekuly vody obsahují „vzpomínky“ na původní látku. Homeopatická „léčba“ nemá žádný účinek nad rámec placeba. Odpovědnost Walmart je, podle žaloby, zřejmá, protože sám vyrábí celou řadu homeopatik v rámci privátní značky.

CFI proti homeopatii bojuje dlouhodobě, na základě čehož mj. vyzvala v roce 2015 Federální obchodní komise FDA, aby vyžadovala po výrobcích homeopatik předložení odborných důkazů pro registraci. V důsledku toho FTC v roce 2016 prohlásila, že uvádění homeopatických přípravků na specifické choroby a symptomy na trh je přijatelné pouze tehdy, pokud je spotřebitelům jasně sděleno, že (1) neexistují vědecké důkazy o tom, že výrobek funguje a (2) tvrzení o výrobku jsou založena na pouze na teoriích homeopatie ze 17. století, které většina moderních lékařských odborníků neakceptuje. Jen nedávno pak FDA zatím naposledy obeslala pět výrobců homeopatik kvůli vadné GMP.

Zdroj: APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léč...

Mgr. Filip Vrubel

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.