Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léčivy, regulace sítě lékáren

Pátá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Výbor EMA doporučil opatření pro zamezení rizika chyb v dávkování methotrexátu

12.07.2019, 13:08

Výbor pro posuzování farmakovigilančních rizik EMA dokončil přezkum methotrexátu a doporučil nová opatření, aby se předešlo chybám v dávkování, které vedly u některých pacientů k nesprávnému užívání léčivých přípravků obsahujících methotrexát denně místo týdně. Při použití u zánětlivých onemocnění, jako je artritida a psoriáza, se metotrexát podává jednou týdně, zatímco u některých typů rakoviny je dávka vyšší a léčivo se dávkuje častěji. Chyby vedly k tomu, že někteří pacienti nesprávně dostávali dávku denní namísto týdenní. V důsledku toho užívali pacienti příliš mnoho léčiva, což mělo v některých případech vážné následky.

Výbor doporučil několik opatření – přípravky mohou předepisovat pouze lékaři se zkušenostmi s používáním léčivých přípravků obsahujících methotrexát; zdravotničtí pracovníci zajistí, aby pacienti nebo pečovatelé byli schopni dodržovat dávkovací režim jednou týdně; aby nedošlo k záměně, měla by být z informací o přípravku pro lékovou formu tablet vypuštěno doporučení k rozdělení dávky; balení pro všechny léčivé přípravky obsahující methotrexát pro použití jednou týdně má obsahovat výrazné upozornění, jak má být přípravek používán; bude poskytována karta pacienta zdůrazňující týdenní dávkování u zánětlivých onemocnění u perorálních přípravků; a zdravotnickým pracovníkům musí být poskytnuty vzdělávací materiály pro orální léčiva a odpovídajícím způsobem poradit pacienty. Tablety by rovněž měly být v blistrovém balení namísto současných lékovek.

Riziko dávkování methotrexátu bylo známo již před řadou let a v některých zemích EU bylo zavedeno několik opatření k jeho snížení, včetně použití vizuálních varování na obalech. Nedávné posouzení však zjistilo, že stále dochází k závažným nežádoucím účinkům spojeným s předávkováním, včetně úmrtí. Španělský regulační orgán pro léčivé přípravky AEMPS proto požádal EMA, aby prošetřila důvody, proč chyby v dávkování přetrvávají, a aby se zjistila opatření, která jim mohou zabránit. Výbor po vyhodnocení doporučí, zda jsou zapotřebí další opatření pro minimalizaci rizik u dávkování.

Doporučení nyní přezkoumá Výbor pro humánní léčivé přípravky EMA.

Zdroj: EMA

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.