Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

AIFP varuje před možným zhoršením dostupnosti léčiv díky novele zákona

22.07.2019, 17:12

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu kritizuje problematický pozměňovací návrh k novele zákona o léčivech. Podle ní by mohl vážně ohrozit dostupnost léčivých přípravků. AIFP se nelíbí pozměňovací návrh Bc. Daniela Pawlase (KSČM). Přes nesouhlasné stanovisko ministerstva zdravotnictví se do textu dostala ustanovení, podle nichž by výrobci museli povinně zásobit kteréhokoliv distributora léčiv jakýmkoliv lékem jen na základě písemné žádosti a nahlášení průměrné 14denní poptávky odběratelů daného distributora, tedy lékáren, do nichž dodává. Distributor podle novely nesmí takto získané přípravky vyvážet do zahraničí, avšak není stanovena žádná sankce za porušení tohoto zákazu.

Podle výkonného ředitele AIFP Mgr. Jakuba Dvořáčka, MHA je problém v tom, na jakém základě by distributoři mohli dodávky nárokovat:

„Novela v aktuální podobě počítá s povinností dodávek na základě průměrné poptávky lékáren u distributora po dobu dvou týdnů. To je v praxi nepředstavitelné. Vždyť deset pacientů, kteří při hledání léku obejdou pět lékáren, by vytvořilo poptávku za padesát pacientů! Není jasné, jak by lékárny a distributoři reálnou poptávku sledovali a vyhodnocovali. Otevírá se tu i obrovský prostor pro falšování údajů o skutečné poptávce ve snaze zajistit si dodání léčiva, které distributor pro české pacienty vůbec nepotřebuje,“ dodal Mgr. Dvořáček.

Jak dále uvádí AIFP, někteří distributoři vyvážejí léčivé přípravky za relativně nízké ceny nakoupené v ČR přes hranice do zemí s vyšší cenovou hadinou a realizují tak bezpracné zisky na úkor dostupnosti pro české pacienty. Vyvezená léčiva mohou v lékárnách chybět. V případě vstupu zmíněné úpravy v platnost by, podle asociace, nic nezabránilo tomu, aby si distributoři zajišťovali léčivé přípravky určené jen pro centra vysoce specializované péče pomocí fiktivních dotazů v běžných lékárnách. Výrobce by na základě zákona musel i přes naprostou nelogičnost situace přípravek distributorovi dodat ve stanoveném množství.

Úprava prošla Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu.

Zdroj: AIFP

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Živá reportáž z akce

5. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip VrubelISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.