Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Senát vrací lékový záznam s opt-in pro lékárníky

25.07.2019, 14:54

Senát vrací novelu zákona o léčivech s lékovým záznamem zpět do Poslanecké sněmovny ČR, nicméně s pozměňovacími návrhy. Jedním z nich je také návrh senátorky RNDr. Jitky Seitlové (podpořil ji také prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., oba za KDU-ČSL), který zachovává opt-out přístup k lékovému záznamu pro lékaře, ale ruší jej u lékárníků (zde senátorka požaduje opt-in). Jak uvedla senátorka ve své řeči, lékárny jsou založeny na komerčním systému a na využívání dat v komerčních dalších odvozených řetězcích:

„To je zcela jiný systém než je systém lékařů. Já si myslím, že tohle nebylo docela zváženo. Pak je tady další věc, že celý systém ochrany osobních dat je založen na tomto principu. Jsme vždycky na té hraně toho nože. Ale ve chvíli, kdy se rozhoduji, tak říkám, je ten přínos, který mám, o to vyšší, přináší mi tu obrovskou přidanou hodnotu, abych mohl riskovat ta rizika, která jsou s tím spojená? Dobrá, u těch lékařů jsme si řekli, ano, tam ta rizika jsou na místě. Ale je to u celé šíře těch komerčních lékáren, které v ČR fungují na tomto komerčním základě, opravdu takovým přínosem, ta rizika jsou tak malá? Já se domnívám, že tomu tak prostě není, že ten přínos, samozřejmě rozumím kolegům, jak někteří lékárníci kontrolují, to je všechno v pořádku, já si toho nesmírně vážím, nicméně v té celé šíři toho přístupu, který dáme opt-out pro návštěvu každé lékárny, každého z vás, to neznamená, že vy si půjdete do jedné lékárny, ale třeba zrovna my senátoři jezdíme, takže musíme využít tu lékárnu nebo v tomto městě lékárnu, nevíme, co jsou to za lékárny, tak vezměte si, kolik lidí cestuje, dneska velmi mnoho. Budou využívat lékárny, která je jim momentálně dostupná. Můžou si dát té své lékárně souhlas, třeba ho dají, ale proč by měli mít v tuhle chvíli absolutně opt-out? Všechny lékárny si mohou vyžádat. Já jsem si řekla, jak by to asi bylo, kdybych dala zákaz lékárnám, že bych využila toho systému, teď bych přišla do jedné lékárny a chtěla rychle ten souhlas nebo opačně. Když řeknu, teď vám ten souhlas nedám... Jak rychle si vyřídím ten souhlas, když přijdu do nějaké lékárny, mám tam nějaký citlivý lék, nechci, aby se díval do mých osobních záznamů. To prostě nejde! To prostě, pane ministře, nejde!“

Připomeňme, že součástí novely je i na poslední chvíli vložený pozměňovací návrh Bc. Daniela Pawlase (KSČM), kterým se i přes nesouhlasné stanovisko ministerstva zdravotnictví do textu dostala ustanovení, podle nichž by výrobci museli povinně zásobit kteréhokoliv distributora léčiv jakýmkoliv lékem jen na základě písemné žádosti a nahlášení průměrné 14denní poptávky odběratelů daného distributora, tedy lékáren, do nichž dodává. Distributor podle novely nesmí takto získané přípravky vyvážet do zahraničí, avšak není stanovena žádná sankce za porušení tohoto zákazu. Jeden z pozměňovacích návrhů tato ustanovení ruší (doc. MUDr. Peter Koliba, CSc., ANO). Na tuto skutečnost upozornila i senátorka MUDr. Alena Dernerová, která uvedla, že poslanecký návrh poslance Pawlase tvářící se, že reexporty blokuje, pravdou nebyl. O novele bude znovu hlasovat sněmovna jako celku.

Zdroj: senat.cz

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.