Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

MZ předložilo do připomínkového řízení návrh vyhlášky o předepisování humánních léčivých přípravků

05.09.2019, 19:43

Ministerstvo zdravotnictví předložilo do připomínkového řízení návrh vyhlášky za účelem provedení nově koncipovaných zmocnění obsažených v novele zákona o léčivech, která je projednávána jako sněmovní tisk 302. Návrh vyhlášky je předkládán jednak z důvodů legislativně technických – již novelou zákona o léčivech č. 66/2017 Sb. došlo ke změně zmocňovacích ustanovení, přičemž nyní platné a účinné znění vyhlášky č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání lékařských předpisů aktuálnímu zmocňovacímu ustanovení v zákoně o léčivech neodpovídá. A dále za účelem provedení nových zmocňovacích ustanovení obsažených v novele zákona o léčivech (sněmovní tisk 302) týkající se možnosti nahlížení do vybraných údajů vedených v Systému eRecept v souvislosti s předepisováním a výdejem léčivých přípravků předepsaných na recept pro konkrétního pacienta (dále jen „lékový záznam“).

V neposlední řadě je třeba, aby ustanovení nového prováděcího předpisu reflektovala skutečnost, že s účinností od 1. ledna 2018 došlo k zavedení povinné elektronické preskripce a situace, ve kterých lze vystavit recept v listinné podobě, jsou výjimečné. Došlo tím k zásadní změně dosavadní praxe, čemuž je potřeba přizpůsobit platné právní normy. Současná podoba vyhlášky č. 54/2008 Sb. dostatečně nereflektuje výše popsanou změnu a neodpovídá aktuálním potřebám.

V souvislosti se zavedením povinné elektronické preskripce byla na konci roku 2017 přijata vyhláška č. 415/2017 Sb., k provedení některých ustanovení zákona o léčivech týkajících se elektronických receptů. V současné době je tak oblast předepisování humánních léčivých přípravků řešena ve dvou vyhláškách, což je nesystémové a pro odbornou veřejnost, tedy zejména předepisující lékaře a vydávající farmaceuty, uživatelsky nekomfortní. Vyhláška č. 415/2017 Sb. obsahuje řadu ustanovení, které jsou novelou zavádějící lékový záznam přesouvány přímo do zákona o léčivech.

Účinnost vyhlášky byla stanovena na 1. listopadu 2019, což je předpokládaný termín nabytí účinnosti návrhu novely zákona o léčivech, který je projednáván jako sněmovní tisk 302.

Zdroj: APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciálISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.