Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

AIFP věří v přijetí senátní verze novely zákona o léčivech

06.09.2019, 17:13

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) věří, že Poslanecká sněmovna při hlasování o novele zákona o léčivech, které by mohlo proběhnout už příští týden, přijme senátní verzi. V ní senátoři odmítli na poslední chvíli vklíněný pozměňovací návrh poslance Bc. Daniela Pawlase (KSČM), který zaváděl povinnost výrobců zásobovat distributory dle jejich požadavku na základě nahlášení průměrné 14denní poptávky v jimi zásobovaných lékárnách. Návrh nepředpokládal sankce za případné vyvezení léčiv do zahraničí a chyběla i jasná pravidla sledování a hodnocení. Podle výkonného ředitele AIFP Mgr. Jakuba Dvořáčka, MHA by tak mohlo docházet k situacím, kdy by pacienti obešli několik lékáren s týmž receptem a vytvořili tak nadhodnocenou poptávku. Podle AIFP je lepším rešením tzv. emergentní systém připravovaný Ministerstvem zdravotnictví.

Druhá senátní úprava zpřesňuje kompetence při nahlížení do lékového záznamu pacienta. Poslanecká sněmovna původně schválila variantu opt-out, která přístup do záznamu umožňuje lékařům i lékárníkům, pokud pacient nevysloví s nahlížením nesouhlas. Zatímco pro lékaře verze Senátu zachovává opt-out, pro lékárníky navrhuje režim opt-in. Podle některých právních názorů znamená senátní verze pro lékárníky významně menší zátěž. Jak uvádí Mgr. Dvořáček, ze zkušeností s lékovou poradnou AIFP je zřejmé, že posouzení každého záznamu pacienta farmaceutickým odborníkům trvá 5–10 minut. U komplikovanějších případů (více užívaných léčiv) se hodnocení může protáhnout až na půl hodiny, případně vyžaduje také konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: AIFP

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.