Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

AIFP věří v přijetí senátní verze novely zákona o léčivech

06.09.2019, 17:13

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) věří, že Poslanecká sněmovna při hlasování o novele zákona o léčivech, které by mohlo proběhnout už příští týden, přijme senátní verzi. V ní senátoři odmítli na poslední chvíli vklíněný pozměňovací návrh poslance Bc. Daniela Pawlase (KSČM), který zaváděl povinnost výrobců zásobovat distributory dle jejich požadavku na základě nahlášení průměrné 14denní poptávky v jimi zásobovaných lékárnách. Návrh nepředpokládal sankce za případné vyvezení léčiv do zahraničí a chyběla i jasná pravidla sledování a hodnocení. Podle výkonného ředitele AIFP Mgr. Jakuba Dvořáčka, MHA by tak mohlo docházet k situacím, kdy by pacienti obešli několik lékáren s týmž receptem a vytvořili tak nadhodnocenou poptávku. Podle AIFP je lepším rešením tzv. emergentní systém připravovaný Ministerstvem zdravotnictví.

Druhá senátní úprava zpřesňuje kompetence při nahlížení do lékového záznamu pacienta. Poslanecká sněmovna původně schválila variantu opt-out, která přístup do záznamu umožňuje lékařům i lékárníkům, pokud pacient nevysloví s nahlížením nesouhlas. Zatímco pro lékaře verze Senátu zachovává opt-out, pro lékárníky navrhuje režim opt-in. Podle některých právních názorů znamená senátní verze pro lékárníky významně menší zátěž. Jak uvádí Mgr. Dvořáček, ze zkušeností s lékovou poradnou AIFP je zřejmé, že posouzení každého záznamu pacienta farmaceutickým odborníkům trvá 5–10 minut. U komplikovanějších případů (více užívaných léčiv) se hodnocení může protáhnout až na půl hodiny, případně vyžaduje také konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: AIFP

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová

Živá reportáž z akce

Otevírání Českého farmace...

Živá reportáž z akce

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.