Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Podle NOOL je podíl alertů systému ověřování léčiv 0,22 %

09.12.2019, 20:10

Národní systém pro ověření pravosti léčiv (NSOL) spravovaný Národní organizací pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) má za sebou deset měsíců provozu. Hlavním smyslem tohoto velmi složitého a komplexního systému je zajištění bezpečí pacientů před padělky léčivých přípravků, přičemž musí být zachována dostupnost léčiv pro české pacienty. Po spuštění NSOL do ostrého provozu 9. února byl systém funkční a hlavním problémem byl vysoký počet chybových hlášení (tzv. alertů, podíl vůči počtu ověření se pohyboval kolem 5–15 %).

Mírný optimismus klesajícího počtu alertů byl zjara 2019 zbrzděn poruchou funkce, v jejímž důsledku byla možnost ověření balení omezena a v několika kratších časových úsecích zcela znemožněna. NOOL ve spolupráci s dodavatelem IT (Solidsoft Reply) problém identifikovala a následně byla chyba opravena. Porucha se projevila díky relativně vysoké aktivitě českých lékárníků v systému, kdy chyby v kódu způsobila „zahlcení“ části systému vysokým počtem nedokončených transakcí (ověření) v českých lékárnách, v jiných zemích porucha zaznamenána nebyla. Podle hlášení z evropského centra (EMVO) patří čeští lékárníci k těm vysoce aktivním, co se týče počtu transakcí. Tím přispívají k prověření a následně zkvalitnění celého evropského systému. K optimalizaci fungování celého systému přispívají i distributoři), kteří se zavázali před dodáním do lékáren ověřit jedno či dvě balení z každé šarže. Tím pádem nebudou po 1. 1. 2020 lékárny „zaplaveny“ neověřitelnými přípravky. Na klesajícím počtu alertů se podílejí i výrobci, respektive držitelé registračních rozhodnutí, kteří data nahraná do evropského i národního úložiště opravují nebo je nahrávají správně. Po téměř celou dobu provozu byl NSOL funkční. Ve 46. týdnu 2019 byl podíl alertů vzhledem k provedeným transakcím (jednotlivým ověřením) 0,22 %.

Statistika

  • Počet založených produktů v NSOL s nahranými „master daty“ je 7316 (v ČR je 7300 aktivních léčivých přípravků), počet balení v NSOL 178568458.
  • Počet registračních smluv s právními subjekty 1608 (z toho lékárny 1377, distributoři 231).
  • Počet připojených provozoven do NSOL 3075 , z toho lékárny 2689 (99,3 %), nemocniční lékárny 116 (100 %), sklad-distributor 394.
  • Procenta subjektů s minimálně jednou transakcí/den: aktuálně cca 78 %.
  • Počet MAH registrovaných k NOOL 368, počet MAH, kteří nahráli data do NSOL 360.

Pozitivním faktem je, že lékárny přistupují k ověřování svědomitě a naprostá většina z nich má s ověřováním léčiv určité zkušenosti. Pravdou je, že nejsou ověřována všechna vydaná léčiva, což může koncovým uživatelům po 1. lednu přinést komplikace při ověření a výdeji.

Zdroj: NOOL

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regula...

Karolina Korodi

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.