Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

SZPI odhalila další zneužívání COVID-19 prodejci doplňků stravy, včetně lékáren

08.04.2020, 14:32

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila další případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy. Aktuálně inspektoři SZPI zjistili při prodeji a propagaci doplňků stravy a dalších potravin, že někteří prodejci používají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru. Jde o reklamu na internetu prostřednictvím sociální sítě Facebook, videí na YouTube a webových stránek, kde dochází k propagaci za použití nepřípustných tvrzení:

  1. Internetový prodej a reklama na stránce essens.cz a reklama ve videu na YouTube (video s názvem: PharmDr. MILAN KRAJÍČEK DOPORUČUJE ESSENS MONOLAURIN PREMIUM) na doplněk stravy ESSENS MONOLAURIN PREMIUM za použití zakázaných léčebných tvrzení: „Má prokázané antibakteriální, antimikrobiální a především antivirové účinky.“, „Studie dokazují, že monolaurin napadá ochranný obal virů, čímž dochází k jejich rozpadu.“. Kontrolovanou osobou je společnost: ESSENS NETWORKING s.r.o.
  2. Internetový prodej na stránce greenlion.cz, kde kontrolovaná osoba nabízela mj. doplněk stravy ELIXÍR CRYSTAL 160 g, 400g a 950g za použití zakázaných léčebných tvrzení: „likviduje i čínské korona viry“; „Tato procedůra se provádí buď preventivně nebo léčebně“; „Tato léčivá antivirová metoda svým účinným léčivým složením spolehlivě likviduje všechny nemoci horních cest dýchacích tím, že odstraňuje původce nemocí, kterými jsou všechny viry a bakterie (tedy likviduje i čínské korona viry a brání i například nákaze žloutenky)“. Kontrolovanou osobou je společnost: INVEST DEVELOPMENT CORPORATION, spol. s r.o.
  3. Internetový prodej na stránce ahome.cz a reklama na facebookovém profilu AHome, kde kontrolovaná osoba mj. nabízela lahvové víno s názvem „Korona antivirus“, který sám představuje zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost: Hauseli s.r.o.
  4. Internetový prodej na stránce centralnilekarna.cz, kde kontrolovaná osoba nabízela doplněk stravy pod názvem „Trio B vitamínů v souboji s koronavirem“, a to za použití zakázaných léčebných tvrzení, mj. „Při ochraně proti COVID-19 je Trio B užitečné v každém věku. Darujte ho zejména seniorům, které máte rádi.“. Kontrolovanou osobou je společnost: LÉKÁRNA NA NÁMĚSTÍ BEROUN s.r.o.
  5. Reklama na doplňky stravy značky InPharm ve videu na YouTube s názvem „Jak posílit imunitu před koronavirovyými a jinými virovými infekcemi". Ve videu jsou mj. použita následující tvrzení: „kolostrum obsahuje například Imunoglobuliny IgG. To jsou ty, které máme velmi rádi, které působí proti respiračním virům a infekcím, ale také proti střevním virům a infekcím“ a „skvělá podpora prevence, podpora imunity proti nejen koronavirové infekci“. Kontrolovanou osobou je společnost EDUKAFARM, s.r.o.
  6. Reklama na webových stránkách lifefood.cz v článku „Zvyšte svoji obranu před viry s těmito Lifefood proukty“ a na facebookovém profilu společnosti v příspěvku „CHLORELLA PROTI VURŮM“, dále obsahující informace pod názvem „koronatipy…“. Kontrolovanou osobou je společnost Lifefood Czech Republic s.r.o.
  7. Reklama na webových stránkách viaelite.cz v článku s názvem „Posilte imunitu včas! Toto je maximální prevence proti koronaviru i chřipce“, který mj. obsahuje tvrzení „Colostrum chrání tělo před viry i mnoha onemocněními“. Kontrolovanou osobou je společnost Via Elite s.r.o.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Zdroj: SZPI

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.