Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

Průzkum: COVID-19 dopadá na ekonomiku nemocničních lékáren

26.04.2020, 09:26

Z opakovaného průzkumu Sekce nemocničních lékárníků ČFS mezi 99 nemocničními lékárnami s cílem zjistit, jaký je stav opatření proti COVID-19 s měsíčním odstupem od prvního průzkumu vyplývá, že dostupnost osobních ochranných prostředků se zlepšila. Průzkumu se tentokrát zúčastnilo 73 % (v březnu 68 %) všech nemocničních lékáren od přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví (22), přes krajské (39), městské až po soukromé.

100 % dotazovaných (96 % v březnu) nadále provozuje i výdej léčiv veřejnosti, liší se pouze způsob zavedených opatření. Výdej přes pohotovostní okénko volí v tuto chvíli pouze 28 % lékáren, 77 % si nechalo nainstalovat ochranu výdejních míst v podobě bariéry ze skla/plexiskla. Naprostá většina lékáren (74 %, ty ostatní mají výdej pouze přes okénko) omezuje počet pacientů současně se vyskytujících v lékárně. Významně častěji se v dubnu využívá měření teploty pacientů při vstupu do areálu nemocnice (47,9 % oproti 27,9 % v březnu).

V 36 % lékáren mají všichni expedienti s respirátory min. FFP2 po celou dobu expedice, možnost použít ochranné brýle / štít využívá 39 %, ve 12 % mají všichni expedienti ústenku po celou dobu expedice, respirátory min. FFP2 v případě výdeje rizikovému pacientovi. V 82 % je využití ochranných pomůcek povinné / dáno vnitřním předpisem a platí pro všechny pracovníky bez výjimky, v 18 % dobrovolné a záleží na každém pracovníkovi. 95 % lékáren má dostatek ochranných pomůcek na alespoň týden provozu, v 1 % trvá nedostatek pomůcek dodnes.

Nově byl do průzkumu zařazen dotaz na dopad aktuální situace kolem COVID-19 na ekonomiku lékáren. Byť byl formulován nepřesně jen s ohledem na počet receptů (tj. nelze jasně vyvodit jednoznačný ekonomický dopad, který ovlivňuje výrazně více faktorů), i tento parametr vypovídá o určitém trendu. 49 % respondentů uvádí počet vydaných receptů pokles o 20-50 %, 36 % uvádí, že počet vydaných receptů je menší než 50 % a 10 %, že počet vydaných receptů pokles o méně něž 20 %.

Zdroj: SNL ČFS

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení cen...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Filip Vrubel

Zásilkový obchod s Rx léč...

Mgr. Filip Vrubel

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.