Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

SZPI odhalila další zneužívání COVID-19 prodejci doplňků stravy na internetu, včetně lékáren

26.05.2020, 21:28

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 39 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru.

  1. Reklama na doplňky stravy na stránce super.cz, které bylo možné zakoupit přes zde uvedený link na e-shop www.obezin.cz. V reklamním článku kontrolovaná osoba uváděla mj. tato nepovolená léčebná tvrzení: „Aktuálně z Číny-s českým ovocem proti koronaviru“, „ochrání před nákazou“, „pro ochranu před viry klíčový“. Kontrolovanou osobou je společnost KR REAL s.r.o.
  2. Reklama na doplňky stravy na stránce fitness007.cz, kontrolovaná osoba zde v reklamním článku na doplňky stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Období chřipek a nachlazení většinou začne na podzim a táhne se až do jara. Aby toho ale letos nebylo málo, přidal se ke klasickým nemocem ještě koronavirus, který jistě není třeba dlouze představovat, protože jsou ho plná média. Otázka, jak posílit svůj imunitní systém teď vyvstává ještě více než kdykoliv před tím.“. Kontrolovanou osobou je společnost Sport Fitness Product s.r.o.
  3. Nabídka doplňků stravy na stránce pilulka.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy zřídila v e-shopu prodejní podkategorii s názvem „Koronavirus“. Samotný název prodejní záložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost Pilulka Distribuce s.r.o.
  4. Nabídka doplňků stravy na stránce lekarnasokolska.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy zřídila záložku s názvem „Anti-COVID“. Samotný název prodejní záložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost OTHER CORP s.r.o.
  5. Nabídka doplňků stravy na stránce avita.top, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Balík antivirus, 100% prevence nemocí, protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální účinky, při vnitřních zánětlivých onemocněních orgánů, zánětech a bolesti pohybového ústrojí, kardiovaskulárních onemocněních, diabetu, zánětech močových cest, respiračních onemocněních a astmatu, terapeutické účinky při cukrovce, Protizánětlivé a protirakovinné účinky, zlepšují odolnost vůči virům a infekcím.“ Kontrolovanou osobou je společnost AVITA BOHEMIA, s.r.o.
  6. Reklama na doplňky stravy na stránce akcezivot.cz, kontrolovaná osoba zde uvedla článek nadepsaný „koronavirus SARS-CoV-2“ a následovala doporučení včetně reklamy na konkrétní doplňky stravy a nepovolená léčebná tvrzení: „by pokryly svým účinkem prakticky každý zdravotní problém v organismu člověka, při řešení zdravotních problémů počínaje nastupujícím chřipkovým onemocněním až po selhávání jater, ledvin, srdečního svalu či nervových poruch jako jsou epilepsie či obrny.“ Kontrolovanou osobou je MVDr. Lubomír Chmelař, Brno.
  7. Na webu www.eshop.alfafit.cz byl uveřejněn reklamní článek obsahující nepovolená léčebná tvrzení k potravinám Colostrum, grepofit drops a VITAMIN C mix, jako: „koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2, dříve nový koronavirus neboli nCov, případně také jako wuchanský koronavirus“, „Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za běžnou chřipku“, „prevenci a kontrolu nemoci“. Kontrolovanou osobou je společnost AlfaFIT s.r.o.
  8. Na internetových stránkách bodywraps.cz kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení v rámci reklamy na potraviny BW Pills Multi&Immunity a čaj BW TEA ENERGY, jako byla například: „zvýšena teplota“, „suchý kašel a dušnost“, „corona virus postihuje osoby se sníženou imunitou“, „rakovinou a oslabenou imunitou“, „prevence před nakažením“, „respiračních onemocnění“, „dýchací potíže“, „koronavirus“. Kontrolovanou osobou je společnost Body Wraps s.r.o.
  9. Nabídka doplňků stravy na stránce fajnbyliny.cz, kontrolovaná osoba zde mj. uváděla nepovolená tvrzení, jako: "Léčivé houby", "Léčivé plody, ovoce, ořechy a semena", "Aktuální-Doba virová", "Astma a bronchitida", "Bolesti hlavy, migréna", "Bolesti zad, svalů a kloubů", "Rýma, kašel, nachlazení" a další. Kontrolovanou osobou je Jaroslava Koudelová, Horní Bříza.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy. S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Zdroj: SZPI

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimů...

Prof. PharmDr. Tomáš Šimů...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.