Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

SZPI odhalila další zneužívání COVID-19 prodejci doplňků stravy na internetu, opět včetně lékáren

12.06.2020, 19:32

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 49 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru a onemocnění COVID-19.

  1. Reklama na doplňky stravy na stránce aktin.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Prevence a léčba koronaviru, …prevenci, nebo dokonce léčbě onemocnění COVID-19, používání vitaminu C proti koronaviru…“. Kontrolovanou osobou je společnost Selltime s.r.o.
  2. Reklama na doplňky stravy na stránce generica-bohemia.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Chřipka, adenoviry, RS viry, koronaviry a viry chřipky a parachřipky atd…“. Kontrolovanou osobou je společnost Generica Bohemia spol. s r.o.
  3. Nabídka doplňků stravy na stránce siddha-ajurveda.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila záložku „BALÍČKY“ s podzáložkou „Koronavir“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je subjekt Ing. Sadajyoti, Zlín.
  4. Reklama na doplňky stravy na stránce spektrumzdravi.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „preventivní opatření proti nakažení koronaviry“. Kontrolovanou osobou je společnost propeople s.r.o.
  5. Nabídka doplňků stravy na stránce tinktura.eu/cs a reklama na doplňky stravy na stránce www.tinktura-info.eu/cs, kontrolovaná osoba zde při nabídce a propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „migréna“, dále byla na webu zřízena sekce „POTÍŽE“ s podkategoriemi „plísně“, „průjem“, „zácpa“. Samotné názvy prodejních podzáložek jsou považovány za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost Bylinné kapky, s.r.o.
  6. Nabídka doplňků stravy na stránce lekarna-brankovice.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila prodejní kategorii „COVID-19“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Lišejník islandský obsahuje celou řadu aktivních látek, které mají až „antibiotický“ účinek (lichenin, isolichelin, jód). Lišejník je doporučován při zánětech horních cest dýchacích a k podpoře vykašlávání. Lišejník je tradičně používán při průjmech, žaludečních a střevních katarech.“ Kontrolovanou osobou je subjekt Miroslava Odrazilová, Brankovice.
  7. Nabídka doplňků stravy na stránce tiandebreclav.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila záložku „COVID-19 – TIPY A RADY“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „COVID-19, Tipy a rady jak nám můžou produkty TianDe pomoci v boji s koronavirem.“ Kontrolovanou osobou je společnost AZ Corporation Czech s.r.o.
  8. Nabídka doplňků stravy na stránkách zbozizkonkurzu.cz, www.habu.cz a www.aaahome.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Připravte nespecificky tělo na možné onemocnění koronaviry COVID-19“. Kontrolovanou osobou je společnost Qwerty Systems s.r.o.
  9. Reklama a nabídka doplňků stravy na stránce eccevita.cz, kontrolovaná osoba zde v reklamě uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „SARS-CoV-2 a naše imunita“ a při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Stop virům!“, „viry“, „chřipce a nachlazení“, „Nemoci a prevence“, „Artritida“, „Astma a alergie“, „Bolest“, „Cukrovka“, „Herpesové viry“, „Chronický únavový syndrom“, „Chřipka, nachlazení“, „Kožní nemoci“, „Kvasinky, plísně“, „Myomy“, „Nádory“, „Neplodnost“, „Onkologické nemoci“, „Osteoporoza“, „Průjem“, „Vředy“ atd. Kontrolovanou osobou je společnost Ecce Vita, spol. s r.o.
  10. Reklamní leták na doplněk stravy s názvem „Contravirus“, kontrolovaná osoba zde při propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Snižte riziko nákazy“, „CONTRAVIRUS“, „PREVENCE A LÉČBA RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ“, „Bolesti hrdla, zánětlivé stavy plic a průdušek i záněty přínosových dutin“, „alergenů, bakterií a virů, které mohou velmi rychle zaútočit na dýchací systém člověka“, „před těmito škodlivými faktory“, „mikroorganismů“, „léčbě“, „Onemocnění dýchacích“, „rýma“, „kašel“, „zánět nosohltanu“, „KAŠLE“, „KAŠLE“, „Kašel“, „zánětu sliznic dýchacích cest. Jde o sebeočišťovací mechanismus, během kterého za specifických impulzivních stahů dýchacích svalů dochází k vypuzení nežádoucích látek, byť jsou mnohdy okem neviditelné“, „KAŠLE“, „postižení sliznice virem nebo bakterií“, „antibakteriální“. Kontrolovanou osobou je společnost Naturprodukt CZ spol. s r. o.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy. S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Zdroj: SZPI

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.