Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaKRÁTKÉ ZPRÁVY
Nejnovější zprávy z lékárenství, farmaprůmyslu a farmasektoru jak z ČR, tak ze světa.

EFPC: Pětina provozovatelů evropských lékárenských sítí zavedla službu doručování léčiv domů

27.07.2020, 16:50

Z výsledků červnového průzkumu, který realizovala Evropská federace lékárenských sítí (EFPC) vyplývá, že lékárny po dobu trvání pandemie COVID-19 suplovaly omezenou, či zcela nedostupnou lékařskou péči evropským pacientům. V některých regionech se dokonce staly výhradními poskytovateli zdravotní péče. Celých 97,5 % lékáren evropských provozovatelů lékárenských sítí zachovalo svou službu pro pacienty během období pandemie COVID-19 a udržely tak v chodu primární zdravotní péči. Podle respondentů bylo základním opatřením zavedení přísných hygienických opatření pro personál i pacienty a úprava otvírací doby.

V této souvislosti cca 20 % provozovatelů evropských lékárenských sítí uvedlo, že zavedli službu doručování léčiv domů. V souvislosti s pandemií COVID-19 se rovněž začalo v řadě zemí hovořit o legislativní úpravě pro zavedení nových služeb, jako je Rx online nebo možnosti očkování v lékárnách, které by sloužily jako dostupná kontaktní místa prevence v boji proti dalším pandemiím.

Respondenti dále shodně odpovídali, že pro zachování služby pacientům museli, jako provozovatelé lékárenských řetězců, přijmout nákladná a přísná opatření, a to nejen pro ochranu samotných pacientů, ale především pro ochranu personálu lékáren. Nejčastěji docházelo k zavedení povinnosti dodržování pravidel bezpečné vzdálenosti a odstupu pacientů a klientů od personálu, ale také od sebe navzájem. 80 % veškerých opatření se týkalo zajištění a pravidelné distribuce osobních ochranných prostředků pro lékárenský personál. Ten mnohdy zahrnoval kromě roušek a respirátorů také rukavice, ochranné brýle, nebo celoobličejové štíty. Tyto osobní ochranné pomůcky byly hrazeny z prostředků provozovatelů lékárenských sítí, až na výjimku České republiky, kde lékárníkům z lékárenských řetězců byly distribuovány kromě pomůcek od zaměstnavatele také ochranné pomůcky od Ministerstva zdravotnictví, hrazené státem.

I přes zatěžkávací období vidí 30 % respondentů v aktuální situaci příležitost, která povede k pozitivním změnám v rozvoji lékárenských služeb v jejich zemi. Stejně tak 30 % vyhodnotilo současnou situaci pro jejich lékárenství jako hrozbu. Dotazníku se zúčastnilo deset subjektů ze sedmi evropských zemí.

Zdroj: EFPC

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.