Podcast, vyhledávání na webu, RSS - jak na to? Pomoc a nápověda – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

apaPOMOC A NÁPOVĚDA K PORTÁLU

APATYKÁŘ® je první a jediný lékárenský informační portál v ČR, který nabízí podcasting!INFO = informační

Portál APATYKÁŘ® používá mezinárodní doménu .info. Tím je dán jeho informační charakter. Elektronický obchod v oblasti léčivých přípravků odmítáme. Nehledejte tedy na našich stranách žádný e-shop ani možnost jejich prodeje.

RSS KANÁLY

Slouží pro rychlou informaci o novinkách na webovských stránkách bez nutnosti přímo na webu tyto novinky vyhledávat.

– touto ikonou jsou označeny všechny RSS kanály portálu APATYKÁŘ®. Jejich okamžitému použití Vám nic nebrání, není nutné nikde se složitě přihlašovat, registrovat či zadávat osobní data. Rovněž poskytujeme zcela ojedinělou službu na českém internetu, a tou je APATYKÁŘ® – RSS lékárnická inzerce. Můžete tak být informováni o nových pracovních příležitostech v lékárenském sektoru ještě jednodušeji prostřednictvím vaší RSS čtečky, než dosud.

SDÍLENÍ

Sdílení článků na internetu je celosvětový fenomén. Sdílejí se tzv. záložky (uložení odkazu). Může to být článek na webu, příspěvek uživatele, video, obrázek, software, download, komentář příp. samotný web. Pomocí jediného tlačítka si můžete přidat snadno záložku do mnoha významných českých, slovenských i mezinárodních sociálních sítí i mezi své záložky v prohlížeči. Podporované sociální (společenské) sítě: Linkuj.cz, Jagg.cz, ifresh.cz, Topclanky.cz, Topodkazy.cz, Bookmarky.cz, Mediablog.cz, Pochval.cz, Fungu.cz, Vybrali.sme.sk, Mojelinky.sk, Park.sk, Pozrisi.sk, Twitter.com, Facebook.com, Google Buzz, Del.icio.us, Blinklist.com, Linkedin.com, Technorati.com, Google Bookmarks, Digg.com, Live Bookmarks, Reddit.com, Yahoo Bookmarks, Stumbleupon.com, Netscape Propeller, Newsvine.com, Diigo.com, Myspace.com.

– touto ikonou je pod články označena možnost sdílení ve výše uvedených sociálních sítích.

PODCASTING

Podcasting je metoda šíření informací vynalezená v roce 2004 Adamem Currym. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast (vzniklo spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple a anglickým slovem broadcasting, vysílání) či český volný překlad audio RSS. Jde o zvukové nebo video záznamy, které jsou umisťovány na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které se pak odkazuje na webových stránkách, ale především v uzpůsobeném RSS feedu (kanálu). Ten pak specializovaný program (zvaný podcatcher nebo podcast receiver/čtečka) průběžně monitoruje a nové soubory sám stahuje a nahrává do uživatelova osobního přehrávače. Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu a z něj plynoucí široká nabídka zdrojů a možnost uživatele si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním.

Od roku 2008 jej jako zcela novou službu na českém internetu v sektoru lékárenství přináší portál APATYKÁŘ®. Ke stahování podcastů není třeba nic kromě počítače a připojení k internetu, není tedy třeba žádný speciální software ani MP3 přehrávač. Na druhou stranu však tyto stahování a přehrávání podcastů zjednodušují.

PODCAST – takto jsou označeny všechny podcastové příspěvky. Portál APATYKÁŘ® má kromě hlavního podcastového kanálu i cílené podcastové kanály jednotlivých podcastových rubrik. Vybraný podcast si pak můžete kdykoli bezplatně poslechnout velice jednoduchým způsobem přímo na stránkách portálu, tj. bez nutnosti cokoli stahovat, instalovat apod. Stačí jen na vybraný podcast kliknout, zapnout reproduktory a podcast se automaticky spustí a přehraje. Všechny podcasty pak najdete na 1. ČESKÉM LÉKÁRENSKÉM PODCASTU. Zde si je můžete vyhledat podle zadaného názvu či rubrik a online přehrát přímo ze stránek.

– touto ikonou je označen vstup do podcastu v iTunes (nutná instalace).

– touto ikonou je označena možnost automaticky přidat podcastový kanál do aplikace iTunes uživatele (nutná nainstalace).

Všechny RSS i PODCAST kanály portálu APATYKÁŘ® najdete v sekci RSS kanály.

SPRÁVA PODCASTŮ, PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU

Při ručním stahování najdete podcast na internetu nebo jinde (např. ve vyhledávači, katalogu podcastů atd.). Na stránce příslušného podcastu je možné si příp. jednotlivé epizody stáhnout, poslechnout nebo se přihlásit k odběru podcastů. Jednotlivé epizody stáhnete kliknutím na příslušný odkaz.

Při stahování pomocí stahovacího programu si přejděte do našeho 1. ČESKÉHO LÉKÁRENSKÉHO PODCASTU. Najdete si RSS kanál rubriky (soubor s koncovkou xml, označený výše uvedenou ikonou) a zkopírujte si tento odkaz do schránky. V příslušném programu pro stahování a správu podcastů (iTunes, ZiePOD ad.) se tzv. přihlásíte k odebírání podcastu tím, že v nabídce přidáte kanál/feed (vložíte zkopírovaný feed do kolonky URL). Program začne automaticky stahovat nejnovější epizody podcastů (přesný návod najdete vždy u toho, kterého programu, nabídku těch nejužívanějších máte v pravém sloupci). V podcastových čtečkách si rovněž můžete nastavit, jak často stahovat, kam stahovat. Používáte-li aplikaci iTunes, není nic jednoduššího než jen kliknout na určitý odkaz označený ikonou (viz. výše).

Stažený podcast můžete přehrát přímo v počítači kliknutím na stažený soubor, vypálit na CD, nebo si můžete přetáhnout stažené soubory do jakéhokoliv MP3 přehrávače nebo iPodu, např. pomocí skvělé aplikace iTunes.

OPML EXPORT

Speciální export ve formátu OPML umožňuje uživatelům jednoduše přidat do své podcastové čtečky všechny podcastové kanály portálu APATYKÁŘ®. Stačí pouze tento soubor naimportovat do zvoleného programu a všechna zdlouhavá práce s přidáváním jednotlivých podcastových kanálů je vyřešena. Soubor s OPML exportem (Outline Processor Markup Language) ve formátu XML totiž obsahuje v podstatě internetový adresář odkazů RSS exportů.

Postup importu je obdobný jako v případě jednotlivých podcastových kanálů. Opět si zkopírujte odkaz s OPML exportem do schránky a následně v podcastové čtečce zvolet import OPML. Pokud je vše v pořádku, nastaví se všechny dostupné podcasty odkazované v naimportovaném OPML souboru.

– touto ikonou je označen OPML export.

Nezapomeňte, že všechny podcasty portálu APATYKÁŘ® podléhají Licenčním podmínkám.

NASTAVENÍ VELIKOSTI PÍSMA

Portál je vytvářen v souladu s nejnovějšími technologiemi, které umožňují bezbariéovost a usnadněný přístup osobám se specifickým postižením. Proto není pevně nastavena velikost písma a toto je možné dle aktuálního požadavku uživatele změnit. Nastavení v běžných prohlížečích Mozilla Firefox či Internet Explorer provedete přes položku Zobrazit na hlavní liště a dále výběrem volby Velikost textu.

VYHLEDÁVÁNÍ NA PORTÁLU

Nevíte, v které rubrice by mohl příspěvek na dané téma být umístěn? Zkuste naše prohledávání. V pravé horní části portálu je umístěn vyhledávací formulář. Zadejte Vámi požadované slovo a stiskněte tlačítko pro hledání. Objeví se seznam všech příspěvků na portálu, ve kterých je dané slovo obsaženo. Pokud chcete prohledávat Krátké zprávy, najdete i v této rubrice vyhledávací formulář.

VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU PŘÍMO Z PORTÁLU

V naší rubrice Centrum odkazů máte možnost jednoduše prohledávat také celý Internet a to jak v Česku tak i v zahraniční. K dispozici jsou nejběžnější české i zahraniční vyhledávače. Je zde také možnost vyhledat konkrétní údaje o lékárně v databázi SÚKL, která poskytuje validní informace státem garantované instituce. Výhodou této rubriky je možnost prohledávání z jednoho místa, odpadá tedy nutnost používat zbytečně více otevřených stránek s vyhledávači. V této rubrice je také možnost prohledávat rozsáhlou interní databázi odborných odkazů dle zadaného výrazu.

ZPĚTNÁ VAZBA

Pro komunikaci s uživateli je vyhrazen kontakt uvedený v Prohlášení vydavatele. Všechny smysluplné připomínky k portálu, jeho náplni, funkčnosti, stížnosti a dotazy zaslané na tuto adresu jsou vyřizovány do 5 pracovních dnů. Adresa neslouží k zasílání inzerátů do rubriky LÉKÁRNICKÁ INZERCE. Vyřizování korespondence zaslané na ostatní elektronické adresy zveřejněné na webu, jakož i dotazů nesouvisejících s náplní webu není garantováno.

PRAVIDLA DISKUZNÍHO FÓRA

  1. Diskuzní forum slouží k diskuzi mezi návštěvníky portálu, diskuze k jednotlivým článkům portálu však není povolena. Redakce je otevřena věcným a konstruktivním připomínkám, nicméně fórum neslouží jako volný prostor pro anonymní urážky, výmysly a nesouvisející příspěvky. Proto se redakce rozhodla neumožňovat automatické zveřejnění jakéhokoli zaslaného názoru.
  2. Vyjadřujte se pouze k příslušnému tématu diskuze. Je striktně zakázáno uvádět reklamu či odkazy na prodej léčivých přípravků, příp. nabízet prodej jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy. Nesouvisející, reklamní, vulgární či urážející příspěvky, jakož i příspěvky, které jsou v rozporu s platnou legislativou budou smazány ihned, jakmile to administrátor webu zjistí!
  3. Vzhledem k vysoké návštěvnosti našeho portálu se množí případy, kdy je do našeho diskusního fóra záměrně uváděn odkaz na konkrétní www stránku bez toho, aby měl ten odkaz pro čtenáře nějakou hodnotu – tzv. komentářový spam. Typickým příkladem jsou odkazy na e-lékárny a jejich produkty, které jsou záměrně vkládány za účelem zvýšení jejich pozice ve vyhledávačích. Jedná se o nekalý způsob tzv. negativního marketingu a všechny tyto diskuzní příspěvky jsou smazány ihned, jakmile to administrátor webu zjistí!
  4. Dříve než založíte novou diskuzi, ujistěte se, zda diskuze na Vaše téma již není založena. Administrace si vyhrazuje právo tyto případně nově založené duplicitní diskuze zrušit a příspěvky přiřadit k již existující diskuzi na stejné téma, aby nedocházelo k matení diskutujících.
  5. Názory jednotlivých účastníků diskuze se nemusejí shodovat s názory redakce. Provozovatel webu nenese žádnou odpovědnost za zveřejněné příspěvky.
  6. Při zadávání nového diskuzního tématu či Vaší reakce na dané téma dbejte důsledně na vyplnění všech povinných položek (jméno, předmět a text zprávy). Nebude-li formulář vyplněn kompletně, je automaticky systémem vyřazen. Diskuzní fórum je uzpůsobeno i pro případ nefunkčnosti JavaScriptu.

TISK PŘÍSPĚVKŮ

Není třeba složitě hledat v menu internetového prohlížeče možnost tisku. Upozorňujeme však na dodržování autorských práv. Článek si můžete vytisknout pouze pro vlastní potřebu! V žádném případě není dovoleno jej dále bez souhlasu vydavatele šířit.

– tato ikona pod každým článkem odkazuje na možnost připravit si jej pro tisk a tiskárnu (v prohlížeči Internet Explorer 5.0+) automaticky spustit.

FORMÁTY SOUBORŮ NA PORTÁLU

Na portálu APATYKÁŘ® jsou používány nejběžnější a nejrozšířenější formáty souborů, pro které jsou dostupné zdarma programy potřebné k jejich spuštění či prohlížení.

– tato ikona označuje soubory PDF, k jejich prohlížení je potřeba mít na počítači nainstalovaný Acrobat Reader (verze 5 a více). Pokud jej nemáte, je možno si jej zdarma stáhnout.

DOPORUČENÍ

Pro plné využití efektů a správného zobrazení stránek doporučujeme používat prohlížeč Mozilla Firefox 3.6+, Safari 4.0+, Opera 10+, popř. Internet Explorer 8.0+, rozlišení min. 1024×768, zapnutou podporu JavaScriptu (není podmínkou, portál je uzpůsoben i pro jeho nefunkčnost) a nainstalovaný Adobe Flash Player verze alespoň 6.

RSS A PODCAST ČTEČKY
Feedreader Liferea iTunes Spotify ZiePOD Juice/iPodder Amarok
NÁPOVĚDA K PODCASTŮM
» Co je podcasting a podcasty
» Odebírat podcasty automaticky
» Co je OPML a k čemu je dobrý
» Licenční podmínky

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.