Rakouští lékárníci spouští pilotní projekty e-medikace

Několik let probíhající diskuze o rakouském projektu e-medikace snad končí. Na konferenci v Saalfeldenu oznámil president Rakouské lékárnické komory Mag. pharm. Heinrich Burggasser, že 1. dubna budou spuštěny pilotní projekty e-medikace ve Vídni, Horním Rakousku a Tyrolsku. Budou testovat celkovou připravenost a případné nedostatky.

Testů se účastní lékárny a lékaři v různých částech Rakouska

Celý systém měl být původně zahájen už v prosinci 2010. Nicméně pro dlouhotrvající diskuze – zejména mezi profesními organizacemi lékařů a farmaceutů – byl neustále odkládán. Dříve byl systém vyvíjen lékárníky pod názvem „Arzneimittel-Sicherheitsgurt“.

Projekty mají probíhat po dobu devíti měsíců ve vídeňských okrscích Donaustadt a Floridsdorf, v Horním Rakousku odstartují v okresech Wels, Wels-Land, Eferding a Grieskirchen a v Tyrolsku v okresech Bezirke Reutte, Imst a Landeck.

Celkově se jich zúčastní 55 lékáren (20 v Horním Rakousku, 17 ve Vídni a 18 v Tyrolsku), 109 lékařů (31 ve Vídni, 44 v Tyrolsku a 34 v Horním Rakousku). V každém regionu se zapojí do projektu rovněž dvě nemocnice. V nadcházejících týdnech budou realizovány v účastnících se lékárnách a ordinacích technické požadavky na provedení – instalace patřičného SW v ordinacích a čteček e-karet v lékárnách.

Jak to funguje

Cílem je otestovat počítačový systém z hlediska zvýšení bezpečnosti při předepisování a výdeji léčiv pro pacienty, kteří se projektů dobrovolně zúčastní. K tomu budou lékaři, lékárníci a nemocnice vybaveni odpovídajícím SW, aby si zúčastnění partneři mohli v případě potřeby vyvolat informaci, které léčivo bylo pacientovi předepsáno a eventuálně které si dodatečně bez receptu koupil v lékárně. Zaznamená se také, které léčivo každý pacient v lékárně skutečně dostal.

Pacient, který se chce projektu zúčastnit, podepíše u lékaře nebo v lékárně písemný souhlas. Následkem toho souhlasí při každém použitím systému ústně nebo znovu vložením E-Card.

Může také omezit svou účast (např. bez sledování psychiatrických nebo jiných specifických léčiv). Zúčastnění lékaři budou všechny předepsané léčivé přípravky uchovávat v systému. Současně bude probíhat kontrola na možné interakce s jinými léčivy. Pokud lékař tento test na interakce neprovede, udělá jej lékárna.

Kontrola interakcí i mezi OTC léčivy

Kromě toho lékárníci uloží informace o všech léčivých přípravcích, které pacient koupí bez receptu – také v tomto případě zde existuje možnost prověřit možné interakce. Zatímco lékaři a lékárníci mohou data jak uložit, tak i vidět, zúčastněné nemocnice se podílejí pouze se statutem „číst“. V tomto případě jde především o to, aby v naléhavých případech zjistily, jaké přípravky pacient užívá.

V případě nereceptových léčiv se strany dohodly na testu interakcí pro 80 účinných látek, které jsou obsaženy v 336 volně prodejných rakouských OTC léčivech.

Systém bude bezpečnější, ale ne 100% záruka

„Přidaná hodnota pro pacienta bude skvělá, ale stoprocentní bezpečnost systém nedává. Lékaři a lékárníci budou i nadále k dispozici poradit v případě pochybností,“ řekl Mag. pharm. Burggasser, jehož lékárna je rovněž do projektu zapojena.

Zdroje informací:
ÖAK
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 11:51:22 - - -