Američané a Kanaďané získají při online vyhledávání různé informace o léčivech

Výzkumný tým vědců z University of British Columbia (UBC) zveřejnil zajímavou studii, podle které obyvatelé USA a Kanady získávají stále značně rozdílné výsledky v případě, že hledají informace o receptových léčivých přípravcích on-line.

Validita informací problematická

Obyvatelé USA jsou při vyhledávání informací ať už o originálních nebo generických léčivech na vyhledávači Google přesměrováni k vládou provozované National Library of Medicine (NLM). Nicméně obyvatelé Kanady hledající totéž se dostanou v případě generických léčiv na Wikipedii a u originálních léčiv na stránky farmaceutických společností. Uvádí to studie vědců z UCB zveřejněná v Annals of Pharmacotherapy.

„Studie také odhalila, že nejvíce zobrazované stránky jsou o těch léčivech, která mají potenciál závislosti (opiáty, silná léčiva na bolest) či antidepresiva,“ říká Michael Law, vedoucí autor studie a odborný asistent v Centre for Health Services and Policy Research na UBC.

Problematická Wikipedia

Předchozí výzkum zjistil značné problémy jak s informacemi na Wikipedii, tak i u lékových informací distribuovaných farmaceutickými společnostmi. To, podle vědců, nejsou nejspolehlivější a nestranné zdroje. Proto by si pacienti měli zajistit ověření informací, které naleznou on-line ještě předtím, než učiní rozhodnutí o léčbě.

Google bere důvěryhodnost vážně

Jedním z důvodů pro tento rozpor ve výsledcích vyhledávání je v roce 2010 uzavřené partnerství mezi Google a National Institutes of Health (NIH). Díky němu vrací vyhledávač odkazy na stránky NIH s informacemi o léčivech znatelně častěji pro vyhledávající z USA.

Studie ukazuje, že američtí pacienti používající Google.com nejčastěji dostali jako nejlepší výsledek NIH podporované stránky o léčivech hostované NLM.

Naproti tomu Američané používající pro vyhledávání Bing a Yahoo nebo Kanaďané používající Google.ca byli nejčasteji zavedeni na stránky Wikipedia nebo stránky sponzorované farmaprůmyslem.

Podle vědců je tedy nutné dávat pozor na kvalitu online informace a na to, odkud pochází, zejména v případě určitých typů léčiv, která lidé hledají.

Online Divoký Západ

„Bez ohledu na kabelový přístup k americkým televizním kanálům, které umožňují reklamu na léčiva, Kanaďané jsou alespoň částečně chráněni před americkou farmaceutickou reklamou v televizi a v časopisech. Online prostředí je však nicméně poněkud více ‚Divokým západem‘, pokud jde o to, co Kanaďané najdou. Vnitrostátní pravidla a hranice neznamenají tolik, když si můžete prohlížet stránky z celého světa,“ uzavírá Law.

Zdroje informací:
UCB
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 20.10.2019, 19:37:26 - - -