Rakouští lékaři zastavili projekt e-Medikation ještě dříve, než se pořádně rozběhl

Elektronizace lékárenství a zdravotnictví nemá v Evropě vůbec na růžích ustláno. Po stále nedořešených právních aspektech systému v ČR se nejnověji možná zastaví i rakouský projekt e-Medikation, o kterém už portál APATYKÁŘ® v minulosti informoval.

Rakouská lékařská komora z něj totiž nejnověji zvažuje vystoupit, protože, podle ní, přináší od začátku řadu problémů. Není prý principiálně proti celému projektu, chce jen jeho restart.

Pomalý start, právní problémy

Projekt e-Medikation na kontrolu předepisovaných a vydávaných léčiv byl v omezeném pilotním provozu spuštěn 1. dubna 2011. Lékaři mu však vyčítají pomalý start – hlásí se příliš málo dobrovolníků. Původně se počítalo s 50000, nyní jich je pouze něco okolo 6000.

Za nedostatkem pacientů prý stojí zejména nevyřešené právní otázky celého projektu.

Zakázka bez výběrového řízení

Valná hromada Rakouské lékařské komory proto před dvěma týdny rozhodla o okamžitém ukončení pilotního projektu e-Medikation.

Odůvodnila to tím, že Spolkový úřad pro veřejné zakázky aktuálně pozastavil smlouvy se softwarovými firmami pro pilotní provoz, protože zakázka byla zadána bez výběrového řízení. Tím pádem jsou příslušné smlouvy neplatné a právní nejistota je důvodem, proč by pilotní projekt neměl pokračovat v této podobě.

Komora ve svém prohlášení uvádí, že velmi lituje ohrožení projektu díky liknavosti a hrubým chybám Nejvyššího svazu rakouských poskytovatelů sociálního zabezpečení. Může to mít za následek ukončení další instalace potřebného SW u lékařů, což je předpokladem pro jejich účast v projektu.

„Za těchto podmínek je počet zúčastněných lékařů i nadále příliš nízký na to, aby mohl proběhnout seriózní zkušební provoz s použitelnými výsledky. Navíc by ani zatím v průběhu testování aplikací získané zkušenosti nemohly být použity pro úpravy a vylepšení systému.“

Bez právní garance ne

Pilotní projekt je tedy, podle komory, nutné okamžitě přerušit, dokud nebude situace závazně legislativně objasněna ministerstvem zdravotnictví. Dosud zapojení lékaři přestanou provádět veškeré administrativní záležitosti včetně elektronizace dat o vydaných léčivech, neproběhnou žádné nové instalace SW a lékaři nebudou ani získávat pro účast v projektu nové pacienty.

Objasnění zmatené situace je podmínkou pro pokračování projektu.

Zájem hluboko za očekáváním

Nedostatek zájmu vede k horečnaté činnosti směřující k přilákání více pacientů do projektu e-Medikation. Nejvyšší svaz rakouských poskytovatelů sociálního zabezpečení už uvedl, že současných 6000 pacientů je hluboko za očekáváním, takže z původních představ účasti až 50000 pacientů slevil na 20000, a to zejména starších 60 let. Ti v průměru užívají více než tři receptová léčiva a tři OTC léčiva.

Otázka dne – nábor pacientů

Tato cílová skupina je nyní cíleně rekrutována v seniorských organizacích. Svaz se tedy bude soustředit na nábor pacientů, kteří se budou projektu účastnit. A to zejména ve Vídni, kde je zájem minimální.

Pilotní projekt začne naplno od července ve třech testovacích regionech v Tyrolsku, Horním Rakousku a Vídni.

Zdroje informací:
ÖÄK
e-card
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2019, 11:57:33 - - -