Maďarská vláda zavádí jednotné přísnější požadavky na provoz lékáren

Maďarská vláda zavádí od 1. července 2013 jednotné požadavky na lékárenskou péči – definuje otevírací dobu lékáren a minimální počet odborného personálu v závislosti na její délce a také počtu realizovaných receptů v konkrétní lékárně tak, aby změny pomohly pacientům. Zákonná norma již vyšla v maďarské sbírce zákonů.

Minimální počet zaměstnanců dle velikosti a otevírací doby

Přijetí nového nařízení vláda zdůvodňuje tím, aby bylo pro pacienty v lékárnách po celou jejich otevírací dobu zajištěno vysoce kvalitní poradenství a ve všech lékárnách v zemi dostatečný počet odborného personálu.

Po dvouleté překlenovací lhůtě musí otevírací doba odpovídat počtu pracovníků. Tj. provozovatel musí zajistit dle velikosti lékárny a otevírací doby 1-4 lékárníky a příslušný počet farmaceutických asistentů.

Odborný zástupce může pracovat maximálně 48 hodin týdně při respektování doby na odpočinek, jídlo apod. v souladu se zákoníkem práce.

Stejně tak se definují provozní podmínky v případě dlouhodobé nemoci odborného zástupce a stanovuje se i minimum zaměstnanců vůbec potřebné k provozu lékárny.

Standardy prosazeny díky komoře

Vláda opatření zavádí po konzultaci s Maďarskou lékárnickou komorou a slibuje si od něj opětovné zajištění vysoké úrovně poskytované lékárenské péče.

Tím chce přispět ke správné terapii, snížení zbytečné spotřeby a zlepšení compliance pacientů, což povede ke zvyšování účinnosti léčby.

Majitelé plánují změny ve vedení komory

Změny na maďarském lékárenském trhu se však nelíbí velké části současných provozovatelů, většinově řetězců.

Podle informací maďarských médií činnost komory jen radikalizuje názory v ní samotné a provozovatelé se chystají prosadit do jejích orgánů během nadcházejících voleb své zástupce a zvrátit současný vývoj.

Nové standardy již ostře odmítla Maďarská asociace provozovatelů lékáren.

Proti změnám i lékárníci

Paradoxní je, že proti zaváděným opatřením se nestaví jen majitelé řetězců, ale i samotní lékárníci, zejména ti provozující své lékárny v nákupních centrech.

Tvrdí, že opatření naopak zhorší dostupnost lékáren, zdraží ceny léčiv (ačkoli sen o zvýšení marže díky aktuální náklonosti vlády je spíše utopií) a personální požadavky zkrátí otevírací dobu lékáren (v nákupních centrech znamenají v podstatě zdvojnásobení počtu zaměstnanců).

Zdroje informací:
Napi Gazdaság
MK
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 22.03.2019, 08:11:36 - - -