Rakousko se elektronizuje – postupně a nepovinně

FOTO: chipkarte.at

Rakousko spouští od 2. ledna 2014 portál ELGA (elektronický zdravotní záznam). Elektronizace však nebude nijak překotná a povinná. Zatím portál nebude určen pro elektronickou výměnu zdravotních údajů, ale bude sloužit k seznámení se všemi možnostmi.

Postupně a nepovinně

Portál ELGA bude pro začátek fungovat jen jako obyčejné webové stránky, aby bylo možné s budoucími e-funkcemi plně seznámit veřejnost a nastavit její zapojení do systému. Existuje k tomu několik způsobů, jak uvádí na svých stránkách ELGA GmbH, provozní společnost zřízená státem, spolkovými zeměmi a nositeli zdravotního pojištění.

Zapojení nebude povinné. Lidé se mohou od systému zcela odhlásit, mohou využívat např. jen lékový přehled, osobní seznam léčiv (již dříve prezentovaná e-Medikation) nebo e-nálezy (tj. vlastní lékařské nálezy, propouštěcí zpráva, laboratorní výsledky apod.).

Nejprve se tedy nastaví pouze úroveň zapojení jednotlivých pacientů a veřejnosti do systému. Skutečná elektronická zdravotní data budou k dispozici až v druhé polovině roku.

Nejdříve bude dána zákonem povinnost nemocnicím dát systému ELGA k dispozici lékařské nálezy. Jedná se o souhrn hospitalizací, ať už z lékařského či ošetřovatelského pohledu, ale také laboratorní a radiologické výsledky a nálezy z ambulantního sektoru, popř. rentgenové snímky, bude-li to v souvislosti s rizikem onemocnění považováno za vhodné.

Od poloviny roku 2016 se pak postupně mají přidat i lékaři a lékárny.

Skepse přetrvává

Podle předpokladů mají mít pojištěnci od podzimu také přístup ke svým zdravotním údajům a mohou je i spravovat – tj. nastavit možnost přístupu k nim konkrétním lékařům nebo je pro některé uzamknout.

Přístup k elektronickému zdravotnímu informačnímu systému bude možný třemi způsoby. Jednak online přímo přes ELGA portál, poloautomaticky prostřednictvím formulářové služby nebo telefonicky.

Úřady se rozhlodly pro postupné zavádění systému, protože odpor – zejména ze strany ambulantních lékařů, kteří kritizují jeho nákladovost a bezpečnost – je značný.

Lékaři proti, lékárníci pro

Rakouská lékařská komora ve svém aktuálním prohlášení systém kritizuje jako těžkopádný a nepoužitelný. Datová výměna je totiž podporovaná jen v nemocnicích a navíc ELGA funguje jen jako soubor izolovaných PDF a obrazových souborů bez možnosti prohledávání.

Pro lékaře je tak prý pro každodenní praxi, kdy je potřeba získat informaci rychle a jednoduše zcela nepoužitelný. Komora proto doufá, že provozovatelé systému v následujících měsících udělají vše pro to, aby jej vylepšili.

Naproti tomu lékárníci tak kritičtí nejsou a elektronizaci vítají. ELGA, podle komory, výraznou měrou přispěje k větší bezpečnosti léčiv.

I přes určitou skepsi rakouské veřejnosti však v průzkumech projevilo svou vůli se od systému zcela odhlásit jen 4-10 %, což odpovídá 300-800 tis. lidí.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.10.2019, 02:55:26 - - -