Testy elektronické zdravotní karty (e-karty) v Německu jen ve dvou regionech

Spolkové ministerstvo zdravotnictví plánuje, že velké testy e-karty omezí pouze na dva regiony. Vychází to z návrhu nařízení k organizaci testovací fáze. Primárně přicházelo v úvahu pro rozsáhlé testy se 100000 pojištěnci 3-5 regionů. Ucházelo se o ně nakonec 8 (dříve 9) spolkových zemí.
Tato rozsáhlá testovací fáze je prvním krokem k zavedení e-karty na celém území Německa. Protože lékaři, pojišťovny a lékárníci nejsou jednotní na společném konceptu testů, převezme spolkové ministerstvo v následujících týdnech podle právního nařízení celý projekt do své režie. E-karta je v současnosti největší záměr spolkové vlády v oblasti IT. Celkem bude propojeno 180000 lékařských praxí, 22000 lékáren, 2200 nemocnic a bezmála 300 zdravotních pojišťoven. První stupeň výstavby by měl stát 1,4 mld. EUR.
Zákrok ministerstva by měl udržet časový plán do jisté míry v mezích. Původně měly koncem roku 2005 začít malé testy s 10000 pojištěnci. O tom se hovořilo již řadu měsíců. V kolika regionech tyto testy mají běžet není ještě pevně dáno. Zdravotní pojišťovny jsou ve svých stanoviscích výrazně skeptické. Podle jejich názoru není výběr testovacích regionů do tohoto okamžiku ještě nutný. Přípravy ještě zdaleka nejsou dostatečně zdařilé, aby se mohlo uvažovat o testovacích oblastech.
Také na jiné zadané úkoly se snáší kritika svazu zdravotních pojišťoven a privátních pojištěnců. Především jim vadí financování testovací fáze tak, jak bylo určeno v nařízení. Lékaři a lékárníci obdrželi dvojité kompenzace své účasti na projektu, zatímco zdravotní pojišťovny jsou viděny jedině jako plátci. Zcela vážně hrozí zvýšením pojistného. Poukazují na to, že plánovaná pravidla financování vyžadují nutně dodatečný rozpočet, který by musel být převeden na plátce pojistného.

Zdroje informací:
Financial Times Deutschland
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.10.2019, 02:55:31 - - -