Manifest pandémie...

Strašidlo pandémie obchádza Európu. Korunované hlavy, predstavitelia vlád a ministri či zľava, či sprava volajú: Démon pandémie je tu! A s nimi volajú národy: Prízrak pandémie je tu? Nie, nechcem v tento sviatočný čas strašiť, ale čo je moc, to je moc, ba až veľa. Ba nechcem ani podceňovať situáciu, veď viem, akú paseku môže taká pandémia napr. chrípky narobiť. A tak sa volá: Občania, chráňte sa, očkujte sa! A tiež sa zariadi, aby to bolo akože zadarmo. A takisto sa chystajú odmeny pre lekárov. Čím viac zaočkovaných, tým vyššia odmena. Pritom každý vie, teda, kto rozmýšľa mozgom a nie predĺženou miechou, že darmo je niečo akože zadarmo, keď to jednoducho nie je. A tisíce a tisíce v duchu známeho to hitu Hej hor sa sveta pacienti... pobehujú od Piláta k Pontovi a vakcín nieto a nieto!
A lekári by tiež chceli nejakého toho pacienta zaočkovať a zarobiť nejaké tie love, bubáčiky, či peniažky navyše. A môžu? Nemôžu! A tak ich my, lekárnici, oberáme o zisk a už sa teším na prvú žalobu o ušlý zisk. Lebo keď niekto môže zaočkovať 1000 ľudí a dostať odmenu, je to iné, ako keď zaočkuje 10 pacientov a bubáčiky sú v lufte.
A čo taká pandémia komerčného zdravotníctva?! Každý jeden chce zarobiť. Tu si sprivatizovať nemocnicu alebo aspoň nemocničku, tu si vytvoriť sieť nemocníc a, samozrejme, aj lekární. Veď pandémia zisku v zdravotníctve je taká lákavá.
A čo taká pandémia obchádzania zákonov? Pandémia chýbajúcej profesionálnej etiky a morálky! Veď čo už si ja mám myslieť o tom, že v rámci pandémie rozpínania lekárnického kapitálu v duchu väčšieho koltu niekto dostal pekne-krásne v lekárni pri táre a niekto po aute, po oknách a pod. Čo tam po pandémii výhražných telefonátov! Čo potom, keď aj polícia našla vinníkov, ale platí pandémia prezumpcie neviny a miesto prezumpcie viny dotyční pekne-krásne sieťujú lekárne a tí, čo takouto prezumpciou neviny netrpia, trpia inak?! Darmo niekto hovorí o modernom lekárenstve, lebo už starí Rimania vedeli: Vulpes pilum mutat non mores.
Ale aj títo páni majú svojich služobníkov, ktorí im v rámci pandémie služobníctva slúžia bez ohľadu na profesionálnu etiku a morálku. Áno, pandémia komercie obchádza zdravotníctvo. Hľadajú sa miesta na masové hroby – čo keby tá pandémia vtáčej chrípky doliezla, resp. doletela aj k nám. Aj zákon sa už chystá. Taký správny pandemický, keď nebudete poslúchať, môžu vás v rámci pandémie aj zavrieť a občania budú musieť toto a hento a ono. Ale prečo pandémiu hádžu na krk občanom? Načo je zákon, keď nie je vakcína?! To je ako s tou odmenou pre lekárov. Podľa čoho ich budú odmeňovať? Vedia títo odborníci, že u nás už pandémia je? Pandémia kardiovaskulárnych ochorení, pandémia diabetu, pandémia hypertenzie, ale pandemickej aplikácii reformy nejako nevadí, že možno až 30% takto pandemicky postihnutých občanov pacientov sa nelieči, ako má. A tí, čo sedeli v aulách univerzít a dávali aj trochu pozor, vedia, že taká neliečená ISCHS, diabetes, prípadne hypertenzia tiež vedú k hrobom, aj keď nie masovým.
A máme tu aj pandémiu pokazeného mäsa, kde sa bezpochyby na mäsové hroby pozabudlo. Hypermarkety akoby boli postihnuté pandémiou umývania a čistenia, nie preto, aby dodržali hygienicky režim, ale aby tie staré mäská tak nesmrdeli. Pokuty nič nespravia, veď pandémia liberalizácie a zisku je prvoradá. A reťazec nemá etiku ani morálku. Jedinou etikou a morálkou je zisk, likvidácia konkurencie, predátorské správanie sa. Ale miesto toho, aby sa podporovali tí malí, kde sa veľmi presne dá zistiť niečo o poctivosti predaja, tak sa tí malí likvidujú.
Ale už sa chystajú aj lekárnické hypermarkety. Veď prečo by mali poisťovne spracovávať 100 faktúr mesačne, keď môžu len 10. Viete si predstaviť tú pandémiu úspor? A čo na to treba? V rámci pandémie zmlúv a podmienok v nich vytvoriť stav, že tie „jednokonky“ vykapú. A všetci budú pekne-krásne v rámci pandémie manažovania navštevovať lekárne vlastníkov reťazca lekární, ambulancií, nemocníc a tým, samozrejme, aj vlastníkov pandémie.
Niekedy mám však dojem, že najväčšou pandémiou je pandémia ľudskej hlúposti. A na takúto pandémiu neexistujú ani vakcíny, nepomôže ani alternatívny vydaj liekov, ani masové hroby. Žiaľ, už pán Werich kedysi skonštatoval (voľne citujem): Ľudská hlúposť je nekonečná, neporaziteľná, ale aj tak treba proti nej neustále bojovať. A tak vo sviatočné dni hovorme radšej o pandémii radosti, spokojnosti a dúfajme, že s tými ostatnými pandémiami to dopadne tak ako s tým strašidlom, ktoré obchádzalo Európu pred cca 150 rokmi. A v roku 2006 len pandémiu zdravia, spokojnosti, pracovných a osobných úspechov a trocha tej vakcíny šťastia. Pre nás všetkých.
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 09.04.2020, 11:14:55 - - -