Elektronická zdravotní karta - situace ve Švýcarsku

Švýcarská spolková rada schválila koncept, který stanovuje k vyúčtování medicínských výkonů se zdravotními pojišťovnami čipovou kartu s možností ukládání dat. Do konce roku 2006 mají být všechny nutné prováděcí předpisy k zavedení takové karty schváleny. Od roku 2008 by potom měla být zdravotní karta (Carte Santé) ve Švýcarsku zavedena.

Koncept zdravotní karty

Po názvem Carta Sanitaria je koncept zdravotní karty od listopadu 2004 úspěšně testován ve švýcarském kantonu Tessin. Švýcarska zdravotní karta vycházející z tohoto konceptu se odlišuje jenom nepatrně od karty, která má být zavedena v Německu.
Také švýcarská karta rozeznává odlišení v povinné části s daty pojištěnce a nepovinné části, ve které by asi měly být uchovány léčivé přípravky a urgentní data. Struktura dat by přitom měla být zachována podle poslední zveřejněné datové definice německé karty.

Rozdíly mezi švýcarskou a německou kartou

Podstatný rozdíl je v rámcové architektuře - ve Švýcarsku mají být data uchována vždy na kartě a na serveru. V Německu zatím v tomto bodě nepanuje shoda - zdravotní pojišťovny, lékaři a lékárníci se dosud přou o místo, kam se data budou ukládat.
Další rozdíl - zatímco německá karta nese na své zadní straně evropský průkaz pojištěnce jen jako potisk, v případě Švýcarska má být tato součást karty rovněž uložena na čipu karty. Samozřejmě za předpokladu, že koncept pro ukládání dat bude ze strany EU rozhodnut do započetí výroby karet v roce 2007.

Zdroje informací:
heise online
Rete sanitaria
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2019, 11:59:58 - - -