Inteligentní lékové formy slaví 80 let

Screenshot: YouTube

Před 80 lety vyvinul Israel Lipowski potahovanou tabletu, která umožnila uvolňování léčiva po delší dobu. Obalil pelety, což vedlo k rozvoji obalovaní částic. Byl tak průkopníkem vývoje, který se výrazněji prosadil o 15 let později, původně mj. v zemědělství díky použití v řízeném uvolňování hnojiv.

Řízené uvolňování

Tato první potahovaná tableta (Lipowski si ji patentoval v roce 1938) byla současně předchůdcem sofistikovanějších řízených léčebných systémů. To jsou dávkové lékové formy, které uvolňují léčivo na určitém místě, určitou rychlostí a po určitou dobu (lékové formy se zrychleným, prodloužený, řízeným uvolňováním či řízenou biodistribucí).

Tyto lékové systémy přinášejí pacientovi velké výhody, protože čím přesněji je léčivo nasazeno, tím méně je ho potřeba (může se použít nižší dávka). Tím je zajištěno méně nežádoucích účinků a větší bezpečnost při farmakoterapii.

Big Brother

Kromě kapslí s prodlouženým uvolňováním, které uvolňují léčivo po delší dobu, existuje řada inteligentních a optimalizovaných lékových forem. Koncem roku 2017 byla např. ve Spojených státech schválena tableta označená jako „Big Brother“.

Obsahuje senzor, který vyšle svůj signál, jakmile dojde ke kontaktu s kyselinou žaludku, tj. tableta dorazí do žaludku. Tak může být dosaženo vyšší compliance, tj. méně pacientů poruší předepsanou léčbu v důsledku vedlejších účinků apod.

Aby se účinná látka dostala na správné místo, používají se i ty nejmenší častice z nejmenších – nanočástice. Například s jejich pomocí mohou být léčiva transportována přímo do nádorové buňky, kde mohou omezit růst nádorů silněji, než by to dokázalo léčivo samotné.

Transdermální náplasti

Mezi inteligentní lékové formy patří rovněž transdermální náplasti. Prostřednictvím nich procházejí účinné látky do těla přes kůži. Tyto lékové formy se uplatňují zejména při léčbě bolesti (silné náplasti s obsahem fentanylu, buprenorfinu), anebo u lidí, kteří se snaží přestat kouřit (nikotinové náplasti).

Farmaceutické společnosti po celém světě proto i nadále zkoumají a vyvíjejí inteligentní a optimalizované lékové formy, které by léčivo co nejlépe dopravily tam, kde je potřeba, pokud možno s nejmenšími nežádoucími účinky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2018, 14:38:10 - - -