Americké Ministerstvo spravedlnosti se bude angažovat ve sporech proti výrobcům a distributorům opiátů

FOTO: APATYKÁŘ®

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že Ministerstvo spravedlnosti podalo návrh na účast v diskusích o urovnání a jako „přítel soudu“ v probíhajícím mezistátním soudním sporu proti výrobcům a distributorům opiátů.

Intervence v žalobách

Tzv. „přítel soudu“ není přímým účastníkem řízení, ale poskytuje informace a odborné znalosti, které mohou v daném případě přispět k dosažení spravedlnosti.

Účast ministerstva zajistí, že soud bude mít možnost lépe posoudit vnitrostátní důsledky případu a zejména všechny právní závazky stran účastnících se vypořádání co se týče náhrad federální pokladně.

Kromě tohoto aktuálního kroku realizují Spojené státy i své vlastní kroky na všech úrovních distribučního systému opiátů prostřednictvím pracovní skupiny pro potírání zneužívání receptových léčiv a soudní spory, kterou vytvořil ministr spravedlnosti v únoru.

Současně pověřil tuto pracovní skupinu, aby přezkoumala probíhající žaloby vlády a jednotlivých států proti výrobcům opiátů, aby zjistila, jakou pomoc, pokud existuje, může federální zákon v těchto soudních sporech poskytnout.

Aktivity pro potírání krize

Nejnovější aktivita bude vycházet z řady nových iniciativ spuštěných ministrem v průběhu uplynulého roku, které mají pomoci zastavit drogovou krizi.

V červenci 2017 oznámil ministr obvinění více než 120 osob, včetně lékařů, z trestných činů souvisejících s předepisováním nebo distribucí opiátů a jiných nebezpečných návykových látek.

Krátce poté oznámil zabavení AlphaBay, největšího online kriminálního trhu. Tento web hostoval zhruba 220 tis. nabídek léčiv, včetně více než 100 prodejců, kteří inzerovali fentanyl, a byl zodpovědný za bezpočet předávkování na syntetické opiáty, včetně tragické smrti třináctileté dívky v Utahu.

V srpnu vytvořil ministr oddělení pro detekci podvodů a zneužívání opiátů, což je nový program pro analýzu dat, který pomáhá nalézt důkazy o nadměrném předepisování a podvodech týkajících se opiátů.

Do tohoto programu bylo přiděleno 12 asistentů ministrů spravedlnosti jednotlivých států do opiátových hot-spotů, aby se soustředili výhradně na vyšetřování a stíhání podvodů týkajících se zdravotní péče souvisejících s opiáty. Do listopadu už začala padat první obvinění.

V říjnu ministerstvo oznámilo první obvinění čínských státních příslušníků a jejich obchodníků a distributorů sídlících v Severní Americe ze spiknutí s cílem distribuce fentanylu a dalších opiátů ve Spojených státech.

V říjnu také DEA oznámila zřízení šesti nových týmů pro vymáhání práva zaměřených na boj s distribucí heroinu a nelegálního fentanylu do USA. Tyto donucovací týmy jsou založeny v komunitách, které čelí některým z nejvýznamnějších problémů s těmito látkami.

Loni uspořádala DEA dva ze svých National Prescription Drug Take Back Day, což je celonárodní aktivita protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na řadě míst po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány. Celkově DEA shromáždila rekordních 956 tun.

V lednu 2018 oznámilo ministerstvo novou aktivitu zaměřenou na obchodníky, kteří prodávají drogy online J-CODE (Joint Criminal Opioid Darknet Enforcement Team). Tým J-CODE bude koordinovat úsilí v kancelářích FBI po celém světě, aby se zefektivnil boj s drogami. Spojuje DEA, pracovní skupiny pro „bezpečné ulice“, pracovní skupiny pro nezákonné obchodování s drogami, zvláštní agenty pro zvláštní zdravotní péči a další prostředky.

V lednu roku 2018 provedla DEA rovněž 45denní razie specializovaných agentů, vyšetřovatelů zaměřených na odklon léčiv do nelegálního řetězce a specialistů, kteří se zaměřli na lékárny a lékárníky, kteří vydávají neobvyklé nebo nepřiměřeně vysoké množství receptových léčiv.

Konečně, 7. února 2018 zařadila DEA všechna analoga fentanylu, která nejsou regulována zákonem o návykových látkách, do kategorie I (látky bez současného přijatelného lékařského použití) příslušného seznamu na dobu nejméně dvou let. Tím bude ještě těžší získat nelegální fentanyl a usnadní to vymáhání práva a stíhání obchodníků s drogami.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2018, 14:38:03 - - -