První koordinovaná razie po celých Spojených státech cílila na opiáty

FOTO: APATYKÁŘ®

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil výsledky první operace týmu J-CODE zaměřující se na obchodování s opiáty na nelegálním trhu (Darknet). Čtyřdenní první celonárodní operace Operation Disarray cílila na prodejce a kupce opiátů a kokainu.

Osm zatčených, prohlídky, edukace

Během operace, která proběhla 27. - 30. března, pozatýkaly FBI, Inspeční služba americké pošty (USPIS) a místní donucovací orgány celkem osm osob.

Agenti vyzpovídali více než 160 lidí po celém světě, kteří nakupovali nebo prodávali opiáty a jiné drogy online. Vyšetřovatelé identifikovali 19 úmrtí předávkování osob, které jsou předmětem zájmu.

Dozorové orgány společně s daňovou službou vydaly také četné příkazy k domovním prohlídkám, které vedly k zajištění zbraní, drog, padělané měny a počítačového vybavení.

Během operace současně distribuovaly orgány činné v trestním řízení literaturu týkající se nebezpečí zneužívání opiátů a poskytovaly podporu těm, kteří byli postiženi opiátovou epidemií. Vyšetřování dále probíhá.

Cílení na opiáty

Tým J-CODE je novou iniciativou FBI, jejíž zřízení oznámil ministr v lednu 2018. Zaměřuje se na problematiku obchodování s drogami, zejména fentanylu a dalších opiátů, na černém trhu.

V rámci týmu sdružuje FBI agenty, analytiky a profesionální pracovníky s odbornými znalostmi v oblasti drog, gangů, podvodů v oblasti zdravotní péče a federální, státní a místní partnery pro prosazování práva z celé americké vlády, kteří se zaměřují na narušení prodeje drog prostřednictvím Darknet a demontáž kriminálních podniků, které tento obchod usnadňují.

Operace Disarray je první společná celonárodní koordinovaná operace J-CODE.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2018, 14:38:50 - - -