Švédský regulátor neplánuje novou kategorii léčivých přípravků

FOTO: Apoteket

Švédská léková agentura Läkemedelsverket nevidí zjevnou potřebu nové kategorie léčiv kromě léčivých přípravků na předpis a volně prodejných. Nicméně informace pro pacienty lze dále zlepšit. Ukazuje to průzkum provedený úřadem jménem Ministerstva sociálních věcí.

Nová kategorie zbytečná

Agentura vyhodnocovala v rámci průzkumu případné výhody a bezpečnost pacientů a nezjistila, že by byl aktuálně nějaký důvod k dalšímu zvýšení přístupu nebo ke změně podmínek přístupu k léčivým přípravkům ve Švédsku zřízením nové kategorie výdeje léčiv bez receptu.

Dostupnost OTC léčiv prostřednictvím lékáren, internetových lékáren a maloobchodu postačuje.

V evropském srovnání se zeměmi, které v současné době mají kategorii výdeje pouze v lékárně (tj. léčiva dostupná bez receptu, ale pouze v lékárně a po poskytnutém poradenství lékárníkem, např. sildenafil ve Spojeném království), existuje ve Švédsku už nyní několik léčivých přípravků, které patří do kategorie volně dostupných bez lékařského předpisu.

Podle agentury samoléčba, která zahrnuje volně prodejná léčiva, účinně odbřeměňuje zdravotní péči, ale může být dále vylepšena. Mj. zlepšováním poradenství při samoléčbě.

Vládní zadání

Analýza švédské lékové agentury vychází z vládního zadání z loňského roku, kdy jí byl přidělen úkol mapovat a analyzovat mezinárodní vývoj v oblasti samoléčby volně prodejnými léčivými přípravky.

Agentura přitom vyhodnocovala podmínky pro samoléčbu, nikoli otázky související s preskripčním právem nebo stávající právní předpisy či konkrétní návrhy změn.

Při průzkumu nezjistila, jaké léčivé přípravky by měly být zahrnuty do eventuální kategorie výdeje pouze v lékárně ve Švédsku. Proto o zřízení nové kategorie v tuto chvíli neuvažuje.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2018, 14:39:33 - - -