Kanadský lékárník odsouzen za distribuci padělaného a falšovaného Botoxu lékařům

FOTO: APATYKÁŘ®

Kanadský lékárník byl odsouzen k trestu odnětí svobody 36 měsíců za distribuci padělaného, nesprávně označeného a falšovaného přípravku Botox do Spojených států včetně několika zásilek americkým lékařům.

Špatná distribuce a skladování

Podle žaloby lékárník vlastnil a provozoval sofistikovanou distribuci léčiv, která zahrnovala několik propojených osob v Kanadě, Panamě a Turecku. Žalovaný získal Botox z Turecka a odeslal ho několika americkým lékařům z Missouri a dalších států.

Podle schválené informace o léčivu musí být neotevřené lékovky Botox Cosmetic, který byl schválen FDA, před vydáním pacientům uchovávány v chladničce při teplotách mezi 2-8° C.

Přípravky distribuované lékárníkem byly znehodnocené, protože nedodržoval u Botoxu správný chladový řetězec a někdy je dodával a skladoval zcela bez chlazení nebo izolace.

Padělané šarže

Navíc některé z přípravků Botox, které prodával, měly padělané vnější obaly a výrobní čísla na vnější straně obalů léčivých přípravků neodpovídala číslům šarží na lékovkách uvnitř.

Případ z roku 2015

FDA vydala několik bezpečnostních upozornění o těchto aktivitách a probíhající vyšetřování vedlo k řadě dalších souvisejících stíhání v okrese, včetně čtyř osob (mj. lékař).

Další dva kanadští státní příslušníci již byli obžalováni a odsouzeni ze stejných trestných činů v srpnu 2015 na dva roky a 3 měsíce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 18.10.2018, 14:37:54 - - -