Litva spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy od ledna 2019

FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Litva bude další zemí, která spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy. Rozhodl o tom na návrh vlády nedávno litevský parlament. Služba bude spuštěna od 1. ledna 2019.

Online e-recepty

Litevský ministr zdravotnictví přišel v letních měsících se smrští legislativních farmaceutických změn. Vzhledem ke schválení možnosti vystavovat recepty na dálku je dalším logickým krokem umožnění zásilkového prodeje receptových léčiv.

Litevské ministerstvo si počátkem roku zadalo průzkum mezi lidmi, jestli by souhlasili s tím, aby se některé volně prodejné léčivé přípravky, jako jsou analgetika, antipyretika ad., mohly prodávat nejen v lékárnách, ale také v jiných obchodech a zda už vyzkoušeli nákup léčiv online a chtěli by mít tuto možnost i v Litvě.

Jednoznačný výsledek nastavil trend legislativních změn, které v červenci definitivně schválil litevský parlament. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby lékárny prodávaly na internetu receptově vázaná léčiva (s výjimkou omamných a psychotropních látek) s využitím elektronických receptů, jak to již funguje v některých zemích, kde je zaveden elektronický recept.

Jak uvedl ministr, řada zemí, které již mají zaveden elektronický recept umožňuje pacientům objednat si léčivé přípravky přes internet. Tato možnost funguje v řadě zemí EU, lidé online prodej využívají, proto se rozhodl zavést jej i v Litvě. Chce tak mj. předejít nákupu z nelegálních internetových zdrojů.

Pacienti tak budou mít více možností zvolit si, jaký způsob získání jejich předepsaných léčivých přípravků bude pro ně nejpohodlnější a budou si moci vybrat, zda si je vyzvednou v lékárně nebo online.

Od 1. ledna 2019 si tak budou moci vybrat, zda si vystavený elektronický recept vyzvednou v kamenné lékárně nebo internetové. Výjimkou budou pouze recepty na návykové a psychotropní látky.

Prodej léčiv mimo lékárny

Další změnou bude vznik alternativních kanálů pro prodej vybraných léčivých přípravků mimo lékárny. Supermarkety, drogerie a další retailové prodejny budou muset požádat o zvláštní licenci. Prodávat nebudou všechny volně prodejné přípravky, ale jen ty, které budou na ministerstvem sestaveném seznamu.

Ministerstvo se domnívá, že když budou mít lidé možnost koupit si léčivé přípravky kdykoliv a pouze v potřebném rozsahu, který je nezbytný, sníží se množství přebytečných léčivých přípravků skladovaných v domácnostech.

Nemocniční lékárny

Poslední, rovněž už dříve představená změna, umožní zdravotnickým zařízením zřídit si vlastní lékárny s výdejem pro veřejnost a poskytnout svým pacientům se stacionární péčí odpovídající léčivé přípravky přímo v nemocnici, poliklinice.

Důvodem, podle ministerstva, je současný stav, kdy lidé často nemohou v běžných veřejných lékárnách své speciální nemocniční přípravky sehnat, protože je lékárny nevedou. Tato změna by jim tak měla ušetřit zbytečnou cestu a rovněž finanční prostředky.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 11:56:14 - - -