Většina Němců věří online lékárnám, nesmí to však být Amazon

Foto: APATYKÁŘ®

Zásilkové lékárny už patří ke každodenní nabídce německých občanů. 55 % obyvatel důvěřuje internetovým lékárnám, pokud jde o ochranu jejich osobních údajů. I přesto, že jsou při každé online objednávce léčiv přes internet zasílány rovněž jejich citlivé zdravotní údaje, nemají problém si recepty online vyzvedávat a nechat si domů zaslat léčivé přípravky.

Tradiční lékárny vs online konkurence

Pro většinu Němců je to stále méně důvodem k nedůvěře. To však neplatí, pokud je online prodejcem Amazon, znepokojuje důvěra pacientů při objednávkách léčiv silně společně.

Jedná se o výsledky reprezentativní studie „Dr. Google“ provedené v červnu a červenci 2018 Institutem pro průzkum trhu ToLuna Germany, při které bylo dotazováno 1000 Němců ve věku 18 let a více.

Internetové lékárny a tradiční lékárny mají mezi sebou na dlouhé roky těžké spory. Z pohledu zákazníků se ale zdá, že to je dávno zapomenuté téma. Pro ně se online lékárny staly součástí normálního stavu a v otázkách ochrany osobních údajů mají jen minimální nedůvěru.

Více než polovina respondentů má velkou důvěru v online prodejce léčiv, pokud jde o ochranu svých osobních zdravotních údajů. Možnost objednat si online své léčivé přípravky na předpis se stává pro mnoho Němců samozřejmostí.

Stejně jako v případě online bankovnictví nebo nakupování na internetu, nepochybují němečtí spotřebitelé o ochraně údajů při každém kliknutí, protože zákazníci předpokládají, že jejich osobní údaje jsou dobře chráněny.

U respondentů studie ve věku 18 až 49 let dokonce více než 60 % vyjadřuje velkou důvěru v zásilkové lékárny. Pouze u lidí starších 50 let nepřesáhne podíl těch, kteří pozitivně vnímají online lékárny více než 50 %.

Online ano, Amazon ne

Amazon už nějakou dobu plánuje vstoupit do online obchodu s léčivými přípravky na předpis. Podle studie by jen asi třetina dotázaných věřila, že u maloobchodního giganta budou jejich citlivé zdravotní údaje budou v bezpečí.

Jak vyplývá z průzkumu, Němci říkají zásilkovým lékárnám ano, ne však v případě Amazonu. Jsou obzvláště citliví a kritičtí ve zdravotních otázkách.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 20.10.2019, 19:37:31 - - -