Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon

Foto: APATYKÁŘ®

Rozsudkem ze dne 18. ledna 2019 rozhodla 4. komora pro obchodní záležitosti Zemského soudu v Magdeburgu, že prodej volně prodejných léčivých přípravků povinně prodávaných pouze v lékárnách přes obchodní platformu „Amazon“ není nekalou obchodní praktikou ve smyslu německého zákona proti nekalé soutěži.

Kolega žaluje kolegu

Lékárník z města Oberharz am Brocken nabízel přes tzv. tržiště na obchodní platformě Amazon.de volně prodejné a pouze v lékárně prodejné léčivé přípravky, přičemž je nabízel pod jménem své lékárny. Prodej a dodávka léčivých přípravků se nerealizuje přes Amazon, ale prostřednictvím lékárny.

Jeho kolega, lékárník z Mnichova, jej jako konkurenta zažaloval, aby se s okamžitou platností zdržel prodeje léčiv prostřednictvím platformy Amazon.

Amazon jen tržiště

Obchodní komora Zemského soudu nevidí v tomto distribučním kanálu žádné porušení právních předpisů. Ve svém rozsudku přitom odkazuje na judikaturu Spolkového správního soudu z roku 2012, podle níž je obecně internetový prodej s volně prodejnými léčivýcmi přípravky zákonný.

A pokud jsou v zásadě internetové lékárny povoleny, smí si potom také lékárník jako distribuční kanál zvolit obchodní platformu amazon.de.

Obchodní platforma také poskytuje výhradně přístup k nabídce žalovaného lékárníka. Nepodílí se nijak na farmaceutické činnosti, protože prodej a odeslání provádí výlučně lékárník. Žalovaný lékárník však provozuje kamennou lékárnu a má oficiální povolení k zásilkovému prodeji léčivých přípravků.

Problém nejsou ani recenze

Porušení zákona nespočívá podle soudu ani v tom, že na amazon.de existují recenze zákazníků, a to jak léčivých přípravků, tak samotné lékárny. Ty ukazují, že profil prodávajícího na amazon.de má známku 100% – 511 pozitivních hodnocení za posledních 12 měsíců.

Nicméně každý uživatel webu může okamžitě poznat, že se nejedná o reklamu a hodnocení samotné lékárny, ale o názory spotřebitelů. Žalovaná tedy z pohledu práva neporušila ani pravidla pro reklamu léčivých přípravků.

Rozsudek není konečný, žalobce se ještě může odvolat k Vyššímu zemskému soudu v Naumburgu do jednoho měsíce od jeho doručení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 20.10.2019, 19:43:39 - - -