Nelegálním dovozům do Švýcarska vévodí padělky z Indie, výraznou oblibu zaznamenal Xanax

Foto: Swissmedic

Švýcarská celní správa jménem Švýcarské lékové agentury Swissmedic zajistila v loňském roce 3203 zásilek nelegálních léčiv. Díky novému zjednodušenému řízení je celkový počet výrazně vyšší než v předchozím roce 2017, kdy to bylo „jen“ 1060. Nejčastěji dováženými jsou léčiva na sexuální potenci, následovaná závislost vyvolávajícími léčivy (psychofarmaka, hypnotika a sedativa).

Zjednodušené řízení

Skutečnost, že ve srovnání s předchozím rokem bylo zabaveno více zásilek, je také výsledkem intenzivnější spolupráce mezi úřady. V roce 2018 vyvinul regulátor s celní správou zjednodušený postup a obě instituce jej testovaly jako součást pilotního projektu proti nezákonnému dovozu přípravků na potenci. Jejich podíl na zadržených zásilkách je proto obzvláště vysoký.

Vzhledem k pozitivním výsledkům bude zjednodušený postup v oblasti nelegálního dovozu využíván od roku 2019 také u ostatních účinných látek. Tím se současně účinněji využují zdroje v boji proti přeshraničnímu nezákonnému obchodu s léčivy na internetu.

Nejčastěji alprazolam

Za pozornost stojí obzvláště dovoz anxiolytika Xanax z nelegálních zdrojů na internetu a přes Darknet. Účinná látka alprazolam ze skupiny benzodiazepinů podléhá regulaci návykových látek a v posledních letech je stále častěji zneužívána. Benzodiazepiny jsou vysoce účinné a rychle návykové.

Ve spolupráci s celními orgány zachytila Swissmedic v loňském roce ​​15 nelegálních zásilek Xanaxu z Kambodže, Maďarska a dalších zemí. Podle informací výrobce originálního přípravku je více než 95 % nelegálně obchodovaných produktů Xanax padělaných.

Švýcarské laboratoře, které analyzovaly vzorky z taneční scény a namísto originální účinné látky identifikovaly nesprávné, jako jsou antialergická a psychotropní léčiva. Swissmedic proto důrazně varuje před užíváním Xanaxu a dalších psychotropních léčiv pořízených přes internet.

Jak dodává, lidé mohou důvěřovat pouze léčivým přípravkům z legálního distribučního řetězce ve Švýcarsku. Jejich kvalita je neustále testována a dosud nikdy se zde neobjevily padělky.

Vede opět Indie

Nejvíce padělků zachycených v nelegálních zásilkách pochází z Indie (42,2 %), východní Evropy (Polsko a Maďarsko, 32,2 %) a Asie (mimo Indii, 17,5 %).

Seznamu nejčastěji pašovaných léčiv vévodí léčiva na erektilní dysfunci (89 %), s výrazným odstupem od dalších receptových léčiv (4,5 %) a sedativ či anxiolytik (2,5 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 26.05.2019, 00:24:02 - - -