Americká vláda žaluje Mallinckrodt za uplácení a navýšení ceny z 50 na 32200 USD

Foto: Mallinckrodt

Spojené státy podaly žalobu podle zákona o nepravdivých nárocích proti společnosti Mallinckrodt ARD (dříve Questcor Pharmaceuticals) u amerického soudu ve státě Pennsylvania. Podle žaloby firma využívala fiktivní nadaci k vyplácení úplatků v souvislosti s jejím léčivým přípravkem H.P. Acthar Gel (Acthar, adrenokortikotropní hormon) v letech 2010-2014.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce Medicare získá léčivý přípravek na předpis hrazený Medicare, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast. Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit přímo či nepřímo jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotu, aby motivovaly pacienty Medicare k pořízení léčiv dané společnosti. Tento zákaz se vztahuje i na placení povinné spoluúčasti pacientů.

Americká vláda tvrdí, že společnost Mallinckrodt používala uměle vytvořenou nadaci pro vyplácení nezákonných provizí ve formě dotací na spolúčast pacientů na přípravek Acthar, aby jej mohla nabízet lékařům a pacientům jako „bezplatný“ a zároveň zvýšit jeho cenu.

Mallinckrodt měla vyplácet tyto nezákonné dotace přes tři fondy zřízené při nadaci tak, aby eliminovala možnost použití jiných přípravků a pacienty s pomocí nadace převáděla na svůj přípravek.

Mallinckrodt přitom byla jediným „dárcem“ těchto fondů a udržovala dotování přípravku v rámci Medicare tak, jak rozšířovala jeho prodeje. Podle žaloby tak společnost platila tyto nezákonné dotace, aby přiměla Medicare hradit stále vyšší cenu, a současně použila dotace proti obavám lékařů i pacientů z vysokých nákladů na tento přípravek a prezentovala jej jako "bezplatný".

Konečně, vláda dále tvrdí, že od akvizice přípravku Acthar v roce 2001 navýšila společnost Mallinckrodt do konce roku 2014 jeho cenu z přibližně 50 USD na více než 32200 USD.

Žaloby informátorů

Žaloba byla původně podána ve dvou případech podle ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Zákon dovoluje vládě Spojených států intervenovat a převzít odpovědnost za soudní spory v těchto případech.

Informátory jsou v této žalobě bývalí zaměstnanci společnosti Questor Pharmaceuticals a Mallinckrodt ARD. Firma očekává urovnání obvinění a vyčlenila na ně již 15,4 mil. USD.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 26.06.2019, 17:21:25 - - -