Mobilní aplikace pohlídá, jestli se zdravotnický prostředek nestahuje z trhu

FOTO: AppStore

Na americkém trhu se objevila první mobilní aplikace svého druhu, která s využitím databáze FDA umí uživatele upozornit na to, zda se jeho zdravotnický prostředek nestahuje z trhu kvůli nějakému bezpečnostnímu riziku, popř. jak se správně používá.

Jak to funguje

Společnost Soom, která se zabývá využitím čárových kódů a znalostí technologie grafů k překlenutí informačních mezer mezi zdroji dat a fyzickými produkty, představila mobilní aplikaci pro platformu iOS SoomSafety, která umožňuje uživatelům oskenovat zdravotnický prostředek a získat pokyny k použití, informace o bezpečnosti a stahování z trhu přímo od výrobce zařízení a amerického regulátora FDA.

SoomSafety je první aplikací, která využívá open-source databáze openFDA, které umožňují vývojářům rychle a snadno používat FDA data v jejich aplikacích.

Jen v letošním roce už bylo staženo z trhu 26 zdravotnických prostředků, které se týkají téměř 50 mil. jednotlivých zařízení ve Spojených státech.

Podle společnosti není řada pacientů nikdy informována o těchto stahováních kvůli neúplným informacím v dodavatelském řetězci zdravotnických prostředků. Aplikace tak umožňuje pacientům a ošetřovatelům, aby proaktivně spravovali své zdravotnické prostředky a docílili tak lepších výsledků v léčbě pacientů.

Uživatelé SoomSafety jednoduše oskenují čárový kód na zdravotnickém prostředku, jako je např. inzulínová pumpa, nebulizátor nebo monitor apnoe, aby automaticky identifikovali zařízení a uložili jej do mobilní aplikace.

Aplikace umí rovněž identifikovat a uložit implantované zdravotnické prostředky, jako jsou umělé klouby, kardiostimulátory a srdeční chlopně, oskenováním příslušného čárového kódu na identifikační kartě pacienta.

Jakmile je zdravotnický prostředek uložen, aplikace jej zkontroluje podle informací o stahování z trhu poskytnutých FDA a případně nabídne další postup.

Aplikace prostředek nadále neustále automaticky kontroluje, jestli není předmětem bezpečnostního hlášení a rovněž sama zasílá notifikace, pokud je stahován z trhu.

Navíc zobrazuje informace o bezpečnosti a použití pro každý uložený zdravotnický prostředek. Zakladatel společnosti vytvořil SoomSafety na základě osobní zkušenosti, kdy zdravotnický prostředek ohrožoval život jeho nejmladší dcery.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 18:04:08 - - -