Google Maps umožní vyhledat lékárny nabízející bezplatnou likvidaci léčiv

FOTO: Rite Aid

Americký řetězec lékáren Rite Aid provozující cca 550 lékáren spustil ve spolupráci s Google Maps možnost vyhledání lékáren s možností bezplatně likvidovat prošlá nebo nepotřebná léčiva.

Online vyhledání

Nově tak mohou lidé najít lékárnu s možností likvidace léčiv, nebo sběrné místo na místní policejní stanici nebo některých úřadech jednoduše vyhledávat na Googlu (včetně Google Maps v prohlížeči nebo mobilním zařízení) pomocí funkce najít v mém okolí, obdobně jako funguje např. pro restaurace, ubytování apod.

Je to jedna z dalších nových funkcí, kterou nejčastěji používaný prohlížeč nabízí ve Spojených státech. Chce tak přispět ke snížení škodlivých dopadů nevyužitých nebo nežádoucích léčiv na zdraví a životní prostředí.

Komplexní strategie

Tato online aktivita je jednou z několika iniciativ, které společnost Rite Aid realizovala jako součást své komplexní strategie řešení zneužívání léčiv na předpis.

V roce 2017 spustila program, v rámci něhož nabízí sběrné boxy na řadě úřadů, které umožňují likvidaci jednotlivých balení léčivých přípravků. Od spuštění se program rozšířil na 18 států. K dnešnímu dni se spolupracuje Rite Aid s více než 400 orgány pro vymáhání práva, aby svým zákazníkům a veřejnosti zpřístupnila více než 450 boxů.

V roce 2018 Rite Aid oznámila, že plánuje instalovat 100 boxů pro likvidaci léčiv ve svých lékárnách po celé zemi. Stý byl nedávno instalován v Ottawě (Ohio).

Vzdělávací program

Kromě boxů pro likvidaci léků vytvořila Rite Aid digitální vzdělávací kurz Bezpečnost u léčiv na předpis o prevenci zneužívání receptových léčiv.

Umožňuje středoškolákům získat znalosti, které potřebují k bezpečnému rozhodování o těchto léčivech a předcházet jejich zneužívání dříve, než k němu dojde. Společnost jej poskytne bezplatně více než 400 středním školám ve státech California, Michigan, Ohio, Oregon, Pennsylvania, Virginia a Washington.

Řetězec Rite Aid byl rovněž prvním lékárenským řetězcem, který začal nabízet zdarma balíček DisposeRx ve svých lékárnách.

Jedná se o možnost zlikvidovat bezpečně opiáty i další léčiva přímo doma bez nutnosti navštívit lékárnu. Poskytnutá prášková směs vytvoří po smíchání s vodou s léčivy biodegradovatelné polymery, z nichž nelze ani vodou ani alkoholem získat návykovou látku pro potřebu zneužívání.

Edukace a monitoring

Podobně jako řada dalších řetězců poskytují lékárníci Rite Aid všem pacientům, kteří mají nově předepsané opiáty potřebné poradenství, podílejí se na programech monitorování Rx léčiv a nabízejí bez receptu naloxonu, což je antidotum při předávkování opioidy.

Připomeňme, že ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužitelná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním. Zejména v případě opiátů.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA akce, v rámci nichž mohou obyvatelé po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Probíhají pravidelně od roku 2010, kdy tehdejší americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv. Zatím poslední 17. National Prescription Drug Take Back Day proběhl letos koncem dubna.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 11:58:58 - - -