Nositelný senzor může zachránit život při předávkování opioidy

Foto: Purdue University

Vědci vyvíjejí nositelný senzor, který by mohl umět podat v případě potřeby naloxon, aby se předešlo úmrtím z předávkování na opioidy. Tato technologie bude schopna detekovat, když se sníží srdeční frekvence uživatele a následně podá antidotum.

Pomoc bez dalších

Opioidní epidemie ničí Spojené státy a prudce roste počet předávkování. Spousta výzkumníků proto řeší otázku, jak podat včas a správně účinné antidotum. Zatímco léčivo naloxon (Narcan) lze použít v případě pečovatelů či zdravotníků, pokud je pacient sám, nemůže si jej vždy podat.

Vědci z Purdue University v současnosti hledají řešení tohoto problému prostřednictvím nositelného zařízení, které automaticky antidotum uvolní.

Mnoho pacientů je v době předávkování nalezeno zcela osamocených a nezpůsobilých aplikovat si injekčně příslušný život zachraňující léčivý přípravek. Vědci na univerzitě proto připravují řešení s uzavřenou smyčkou, které dokáže automaticky antidotum podat.

Jak to funguje

Technologie, která je stále ve fázi ověřování koncepce, je tvořena baterií, RF přijímačem a indukční cívkou pro vyvinutí tepla pro zahřátí speciální kapsle s léčivem. Je určena k detekci nebezpečného poklesu srdeční frekvence uživatelů.

Senzor EKG umístěný na kůži, například na hrudi, měří rychlost dýchání. Když senzor detekuje příliš nízkou rychlost dýchání, aktivuje generátor magnetického pole pro zahřátí implantované tobolky s léčivem a uvolní naloxon za 10 sekund.

Základní myšlenkou je schopnost měřit dechovou frekvenci pomocí nějakého nositelného senzoru, a následně na základě nějaké definované hodnoty spustit uvolnění (aplikaci) antidota, které je implantováno pod kůži pro případ potřeby.

Když systém odhalí respirační selhání, uvolní se automaticky léčivo, aby měl postižený více času na lékařské ošetření.

Varování zdravotníkům

V budoucnu se počítá i s komunikační komponentou, která bude autonomně varovat tísňové služby, když nositelný senzor zjistí, že se uživatel předávkoval.

Opioidní krize se stala hlavním problémem veřejného zdraví ve Spojených státech. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo jen předávkování v USA v roce 2017 příčinou 70237 úmrtí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 18:00:51 - - -