Vědci vyvíjejí nositelný senzor srdečního tepu plodu

Foto: Stevens.edu

Vědci na Stevens Institute of Technology vyvinuli nové nositelné zařízení, které je navrženo tak, aby pomohlo rodičům, kteří očekávají potomka, sledovat srdeční rytmus plodu. A to prostřednictví běžného senzoru.

Studie potvrdila efekt

Technologie využívá seismokardiogramové a gyrokardiogramové záznamy shromážděné z běžného senzoru spotřebitelské úrovně. Když je senzor umístěn na břicho matky, detekuje vibrace, když se plod pohybuje nebo když bije jeho srdce.

V malé studii na 10 těhotných ženách zjistil výzkumný tým, že interpretace byla srovnatelná mezi novými nositelnými senzory a současně získanými záznamy fetální kardiotokografie, která je v současné době standardem péče.

Vědecký tým to prezentuje jako alternativu k větším senzorům s krátkou životností baterie. Podle prohlášení neváží technologie „skoro nic“ a má více než 24hodinovou výdrž baterie.

Konečným cílem je pro vědce sestavit vlastní zařízení využívající technologii.

Boj s úmrtností

Míra kojenecké úmrtnosti v USA předstihuje v roce 2016 i nadále ostatní bohatší země, včetně Kanady, Německa a Japonska, s úmrtností 5,9 na 1000 narozených dětí.

Tato krize je obzvláště převládající v černošské komunitě. V roce 2016 zemřeli kojenci z tého komunity v poměru 11,4 na 1000 narozených ve srovnání s bílými dětmi, kde byl podle CDC podíl úmrtí 4,9 na 1000 narozených.

Očekává se, že tato nová technologie pomůže rodičům, kteří očekávají potomka, sledovat jejich nenarozené dítě.

Podle vědců ze Stevens Institute of Technology dojde k téměř třetině porodů mrtvého dítěte při absenci komplikujících faktorů. Podobné zařízení by tak mohlo dát těhotné ženě vědět, jestli je její plod ohrožen a musí vyhledat lékaře.

Schválení FDA

V posledních letech přicházejí na trh desítky nových společností zabývajících se zdravím plodu. Zejména jde o vzdálený monitoring plodu. Některým už i americká FDA udělila patřičné schválení pro uvedení na trh (např. AN24 společnosti Monica Healthcare).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 19.09.2019, 11:51:37 - - -