Vrcholový manažer Taro Pharmaceuticals obžalován z nelegálních dohod o cenách

Foto: CPSUK

Federální velká porota Okresního soudu ve státě Pennsylvania obžalovala bývalého vedoucího manažera farmaceutické společnosti Taro Pharmaceuticals za jeho roli v nelegální dohodě s cílem určovat ceny, uplácet a převést zákazníky na generické léčivé přípravky a za falešné výpovědi federálním agentům při vyšetřování.

Původní spor

Tříbodová žaloba viní bývalého vrcholového manažera generické farmaceutické společnosti z účasti na dvou dohodách o stanovení ceny, uplácení a převedení pacientů na generické léčivé přípravky. Manažer byl viceprezidentem pro marketing a poté viceprezidentem pro prodej a marketing.

V prvním a druhém případě žaloba uvádí, že se ze své pozice v generické společnosti, nejméně od března 2013 do června 2015, dohodl s dalšími osobami na zvýšení cen a převedení pacientů na řadu léčivých přípravků společnosti, včetně přípravků pro léčbu artritidy, epileptických záchvatů, bolesti, různých onemocnění kůže a krevních sraženin.

Ve třetím případě je žaloba viní z nepravdivých prohlášení agentům FBI, když v září 2016 provedli domovní prohlídku v sídle firmy. Podle obvinění manažer nepravdivě uvedl, že nikdy nemluvil s konkurencí o stanovení ceny přípravků před jejich uvedením na trh.

Tento marketingový ředitel je třetím vysoce postaveným manažerem, který je obviněn za svou účast na spiknutí za účelem stanovení cen, uplácení a převedení pacientů na generické léčivé přípravky.

Předchozí dvě osoby přiznaly vinu už v lednu 2017 a obě obvinění byla vyřešena odloženou smlouvou o trestním stíhání.

Při prokázání trestných činů hrozí manažerovi maximální trest 10 let vězení a pokuta 1 mil. USD za každý čin v prvních dvou případech, resp. 5 let vězení a pokuta 250 tis. USD ve třetím případě.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 09.04.2020, 21:02:13 - - -