PharmDr. Barbora Gorová: Na Islandu je hodně dobrý vztah mezi lékárníkem a lékařem, dokonce máme speciální telefon určený pouze pro lékaře

Foto: PharmDr. Barbora Gorová (archiv autorky)

Portál APATYKÁŘ® je jediným odborným médiem, které přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren v souvislosti s pandemií COVID-19.

Portál ale sleduje situaci i jinde v zahraničí. V předchozích dnech přinesl rozhovory s kolegy z Rakouska či Japonska. Nyní jsme zamířili na Island. V první části rozhovoru bylo řečeno, jaká opatření panují v islandských lékárnách a jak je přijali Islanďané.

Druhá část se věnovala tomu, jak na Islandu funguje v této době zásobování léčivými přípravky, zda lidé vykupují lidé některé přípravky či zda je na Islandu problém s rouškami a respirátory, podobně jako v ČR.

Může lékárník prodloužit či vystavit sám recept? V čem se nejvíce liší proces výdeje receptu u nás a na Islandu? A co je na islandském lékárenství nejvíce odlišné od českého? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla ve třetí části rozhovoru PharmDr. Barbora Gorová, kolegyně lékárnice z lékárny Apótekarinn Vestmannaeyjar, Island.

Máte možnost jako lékárníci třeba prodloužit recept, vydat chronické léky apod., aby pacient nemusel během pandemie k doktorovi?

„Lékaři zde píší recept, který je platný 1 rok a pacient si pro něj může přijít kdykoli chce, aniž by musel znova k lékaři.

Vydáváme dávku maximálně na 100 dní. Pokud lékař předepíše např. 12 balení, my podle dávkování spočítáme množství a vydáme zpravidla zásobu na 3 měsíce. Zbytek balení zůstává v systému a pacient si pro ně může přijít, jakmile mu dojdou jeho léky, aniž by musel k lékaři.

Foto: PharmDr. Barbora Gorová (archiv autorky)

Samozřejmě pokud se jedná o drahá léčiva, tak si pacient může vyzvednout pouze měsíční dávku. Tohle platí u chronických léčiv, samozřejmě hypnotika, návykové a omamné léky vydáváme pouze na měsíc.

Systém funguje, záleží na lékaři, jakým stylem recept předepíše. Navíc po telefonické domluvě s lékařem můžeme psát papírové recepty sami. Např. zubaři/veterináři nám volají a my vystavujeme papírové recepty sami.

Celkově je zde hodně dobrý vztah mezi lékárníkem a lékařem. Hodně spolupracujeme a komunikujeme. Máme speciální telefon určený pouze pro lékaře, kteří nám často sami volají a ptají se, zda máme léky k dispozici, nebo jaké léky bychom doporučily pro konkrétního pacienta.“

Dotkl se vašich lékáren či obecně už nějak problém případné karantény?

„V karanténě jsme měly 2 kolegyně (1 lékárnice a 1 asistentka), jelikož byly ve styku s pozitivní COVID-19 osobou. Na recepty/příjem zboží/objednávky/účty jsem tedy zůstala sama (normálně jsme 2 lékárnice) se 2 asistentkami; ty běhaly od táry k oknu a od okna zpět ke kase.

Do toho lidé volali, abychom jim přichystali léky, telefon tedy zvonil nonstop. Byl to blázinec, ale jsme super tým a zvládli jsme to.

S rostoucím počtem nakažených a lidí v karanténě jsme se rozhodli také pro home sending, kdy balíčky po pracovní době rozvážím pacientům. Rozvoz je pro ně zadarmo.“

Foto: PharmDr. Barbora Gorová (archiv autorky)

Jak se na Islandu sleduje výskyt COVID-19, testujete?

„Ano, Island začal plošně testovat na COVID-19 veškerou veřejnost, která má zájem. Testování provádí firma DeCode genetics, jelikož data, která jimi byla dosud zjištěna potvrdila, že 50 % pozitivních jedinců na COVID-19 byla asymptomatických. Plošným testováním chtějí docílit více lidí v karanténě a tím pádem menší rozšíření viru.

Plošné testování u nás na ostrově probíhalo poslední 2 dny, kdy otestovali zhruba 1500 lidí (ostrov má 4500 obyvatel). Testování bylo zdarma.

Všichni, co byli v karanténě dostali SMS zprávu s tím, že se mají dostavit k testování. Plus místní média sdílela, že dojde k testování a kdo má zájem, může se objednat. Já jsem byla včera a výsledky zatím nemám.

Foto: PharmDr. Barbora Gorová (archiv autorky)

Myslím, že číslo pozitivních jedinců enormně naroste. Jen za poslední 3 dny, co spolu komunikujeme, je velká změna – nyní (k 6. 4.) máme 84 případů pozitivních a 400 lidí v karanténě.

Mimo tohle testování genetickou firmou pro výzkum, provádí místní nemocnice testování také. Probíhá klasicky jako v ČR, musí být tedy přítomny symptomy nemoci – teplota, kontakt s pozitivním jedincem, bolest na hrudi ad.“

I podle toho, co jsem já na Islandu viděl, je zdejší lékárenství rozdílné od toho, co známe z ČR. Kdybyste měla zmínit jednu, dvě věci, které Vás opravdu zaujaly?

„Velký rozdíl mezi islandským a českým zdravotnictvím vidím hlavně v kontaktu s pacientem a poskytnutí dispenzačního minima při výdeji léků.

Já ty léky vlastně jen připravím, napíšu dispenzační minimum na samolepku, kterou vytisknu a nalepím na balení. Ve většině případů je vydává laborantka, kdy už jsou léky zabalené v bílém papírovém sáčku, tak aby nikdo v lékárně neviděl co je uvnitř.

Samozřejmě v případě generické preskripce či interakcí se přesunu za pacientem a ptám se. Občas je vidět, že lidé na to tady nejsou zvyklí.

Vysvětlit jim, že musíme nejdřív kontaktovat lékaře a nemůžeme jim léky vydat ihned (v případě některých ‚šílených‘ kombinací) to moc nechápou a ptají se, jak je možné, že to tak dostávali uplynulých 5 let a nikomu to nevadilo. Voláme tedy často lékařům a ptáme se na důvod konkrétní preskripce.

Foto: PharmDr. Barbora Gorová (archiv autorky)

My se nyní konkrétně v naší lékárně snažíme o změnu a o to, aby byl farmaceut v lékárně vepředu v kontaktu s pacientem a mohl poskytnout potřebné informace.

Když jsem na Islandu začínala, tak mě nejvíce překvapila a šokovala vysoká spotřeba antidepresiv, anxiolytik, silných analgetik a hypnotik. Nejméně 10 % receptů denně jsou na zolpidem/zopiklon, někteří pacienti přichází co 2 týdny.

Spotřeba Tramadolu a Parkodinu (paracetamol + kodein) je také obrovská a to i u mladých lidí, kteří přicházejí každý měsíc pro balení 100 tablet. Věděla jsem, že severské státy mají tyto problémy, ale nečekala jsem, že to bude až tak vysoké číslo.

A poslední věc stojící za zmínku, která je rozdílná, je systém celoživotního vzdělávání (kurzy, školení, semináře), které tady neprobíhá. Novinky či změny v zákonech nám chodí mailem, ale odborné informace týkající se farmakologie, farmaceutické péče či klinické farmacie bohužel ne.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
- - - Článek byl pořízen z portálu APATYKÁŘ® dne 08.08.2020, 01:44:17 - - -